بوتاکس می تواند رشد عاطفی در جوانان را متوقف کند.

botox

متخصصان هشدار داده اند که بوتاکس در افراد جوان منجر به مشکلات احساسی خواهد شد.

بر اساس مقاله ی منتشر شده در مجله یِ Aesthetic Nursing ، پزشکان معتقدند که روند استفاده از بوتاکس در قشر زیرِ ۲۵ سال برای داشتن پوستی صاف و بدون چین و چروک افزایش یافته است.

حال آنکه تحقیقات نشان می دهد داشتن ” چهره ی منجمد ” می تواند مانع یادگیری مردم از چگونگی ابراز کامل احساسات از طریق صورت شان شود. یکی دیگر از متخصصان جراحی پلاستیک در انگلستان عقیده دارد که جراحی پلاستیک و زیبایی بر روی نوجوانان از نظراخلاقی  کاملا اشتباه است.

بوتاکس و انواع دیگر جراحی های زیبایی از طریق تزریق سم های موقتی  به عضلات فوقانی صورت،  انجام می شوند تا زمانی که افراد اخم می کنند، میزان چروک های ایجاد شده را کاهش دهند. هلن کولییر (Helen Collier)در همین زمینه عنوان کرد:” برنامه های تلویزیونی و زندگی هنرمندان ، جوانان را تشویق می کند تا به دنبال چهره های منجمد گرانبها باشند”.

از طرفی او به یکی از فرضیات روانشناختی مشهور، نظریه ی ” واکنش های چهره ای ” اشاره می کند. این نظریه عنوان می کند که چه طور بزرگسالان یاد می گیرند تا از طریق تقلید حرکات چهره ی دیگران، با آنان بهتر ارتباط برقرار کنند. او این طور ادامه داد:”  توانایی های ما اثبات کرده است که بخش بزرگی از احساسات ما وابسته به حرکاتی است که با عضلات صورت نشان داده می شود. احساساتی همچون، همدلی و همدردی به ما کمک می کند که زندگی کنیم و در سنین بزرگسالی هم از اعتماد به نفس و مهارت های ارتباطی  برخوردار باشیم.”

او هشدار داد که روند رو به افزایش چهره های منجمد (جراحی پلاستیک) به خصوص در قشر جوان، می تواند چنین توانایی ها و مهارت هایی را مورد آسیب های جدی قرار دهد. اگر بخواهیم چنین واکنش هایی را حذف کنیم ، جوانان در تکامل عاطفی و اجتماعی دچار مشکل خواهند شد.

آیا برای جراحی پلاستیک و بوتاکس دلایل پزشکی وجود دارد یا خیر؟

با اینکه دلایل پزشکی زیادی، از جمله میزانِ کشیدگی پوست، میزان آفتاب سوختگی و وضعیتِ چین و چروک های پوست، برای بوتاکس وجود دارد، با این حال باز هم بسیاری از کلینیک ها به مسائل مالی بیشتر از موارد دیگر توجه می کنند.

خانم  کلییراز جوانان خواست تا به جای اینکه بوتاکس تزریق کنند، سعی داشته باشند اعتماد به نفس خود را تقویت کنند. او می گوید با اینکه گفته شده تاثیر چنین تزریق هایی موقتی است، اما بسیاری از متخصصان معتقدند عضلات کاملا ترمیم نمی شوند.ما واقعا باید به عواقب چنین کاری که در سنین کم بر جای می گذارد توجه کنیم.

دکتر مایکل لویز یکی از محققانِ روانشناس دانشگاه کاردیف می گوید:” واکنش های روی صورت ما، در واقع روی عواطفی که احساس می کنیم هم تاثیر می گذارد. درست است که وقتی خوشحالیم می خندیم، ولی گاهی خنده هم بر خوشحال شدن ما تاثیر می گذارد . درمان با داروهایی مانند بوتاکس باعث می شود تا  افراد نتوانند بعضی از واکنش های خاص را انجام دهند، در نتیجه  می تواند روی روند یادگیری طبیعی احساسی و عاطفی هم تاثیرات منفی داشته باشد “.

راجیو گرور ، رئیس انجمن جراحان پلاستیک بریتانیا در این باره می گوید: “تزریق بوتاکس به نوجوانان به قصد زیبایی از نظر اخلاقی اشتباه است و امری است که هیچ پزشک متعهدی نباید انجام دهد. چنین موردی می تواند در طول زمان بدن فرد را در معرض صدمات جبران ناپذیری قرار دهد.”

نتایج پژوهش های خانم کلییر در نمایشگاه آرایشی و بهداشتی، بالینی و ترمیمی  در ماه اکتبر ارائه خواهد شد.

Tags:

یک دیدگاه