باورهای درست و غلط در مورد دیابت

دایبت

تا حالا شده به شما بگویند قند زیاد نخور، دیابت می گیری ها؟! یا اینکه اگر دیابتی هستید به شما گفته شده باید از تمام غذاهایی که دوستشان دارید دست بکشید؟ این ها هیچکدام درست نیستند. باورها و گفته های زیادی در مورد دیابت و به طورکلی غذاها وجود دارند که ممکن است واقعیت نداشته باشند. من در اینجا می خواهم واقعیت ها را از مطالب غیرواقعی جدا کنم.

باور شماره ۱ – خوردن زیاد قند منجر به دیابت می شود.

فقط خوردن زیاد قند نمی تواند باعث دیابت شود. دیابت زمانی شروع می شود که یک عامل باعث اخلال در روند تبدیل غذای خورده به انرژی می شود. بدن انسان بخش اعظم غذای خورده شده را به گلوکوز تبدیل می کند. گلوکز به سلول ها انرژی می رساند. پانکراس یا همان لوزالمعده هورمونی به نام انسولین ترشح می کند که به سلول ها در استفاده از گلوکوز برای تبدیل به انرژی کمک می گیرد. در زیر انواع دیابت ها را توضیح می دهم:

دیابت نوع یک: زمانی این نوع دیابت رخ می دهد که لوزالمعده نمی تواند انسولین ترشح کند. بدون وجود انسولین، مقدار قند در خون افزایش پیدا می کند و زیاد می شود. افرادی که به دیابت نوع یک دچار هستند باید از انسولین استفاده کنند. این نوع دیابت بیشتر در افراد جوان تر و بچه ها رخ می دهد. محققان می گویند ممکن است این بیماری زمانی به سراغ انسان بیاید که سیستم دفاعی بدن مشکل پیدا کرده باشد.

دیابت نوع دو: این دیابت زمانی رخ می دهد که لوزالمعده نمی تواند به حد نیاز انسولین ترشح کند، یا انسولین ترشح شده بدرستی کارا نیست و یا هر دوی این دو مسئله. داشتن اضافه وزن احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ را افزایش می دهد. این دیابت ممکن است در هر سنی رخ دهد.

دیابت حاملگی: دیابت حاملگی در زمان بارداری در بعضی زن ها رخ می دهد. تغییرات هورمونی زنان باردار باعث اخلال در کار انسولین می شود. زنان مبتلا به این نوع دیابت ممکن است بعد از تولد بچه از شر این بیماری خلاص شوند.

باور شماره ۲ – قوانین زیادی وجود دارد که افراد دیابتی باید در رژیم غذایی خود رعایت کنند.

اگر دیابت دارید، باید برای وعده های غذایی تان برنامه داشته باشید و غذایی مصرف کنید که قند خونتان را بالا نبرد. باید حواستان باشید چه غذایی میل می کنید اما نیازی نیست زیاد هم خودتان را اذیت کنید.

باور شماره ۳ – خوردن کربوهیدرات برای دیابت مضر است.

در حقیقت کربوهیدرات ها برای دیابت خوب هستند. اما انواع مختلف دارند. با وجود آنها می توان رژیم غذایی خوبی برای دیابتی ها بوجود آورد. کربوهیدرات ها بیشترین تاثیر را بر روی سطح قند خون دارند. اما آنها حاوی ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر هم هستند. پس باید بهترین آنها همانند میوه ها و سبزیجات را برای رژیم دیابتی ها مورد استفاده قرار داد.

باور شماره ۴ – پروتئین برای دیابتی ها بهتر از کربوهیدرات است.

بخاطر تاثیر سریع کربوهیدرات ها روی سطح قند خون، ممکن است علاقه بیشتری به کاهش مصرف کربوهیدرات ها داشته باشید و بخواهید آن را با پروتئین جابه جا کنید. اما مصرف بیش از حد پروتئین افراد دیابتی را دچار مشکل می کند.

معمولاً غذاهای پروتئینی همچون گوشت، دارای چربی های اشباع شده هستند که مصرف زیاد آنها باعث بروز مشکلات قلبی می شود. باید برای داشتن رژیم مناسب دیابتی مقدار مصرف پروتئین را کنترل کرد. میزان مصرف آن هم توسط پزشک مشخص می شود.

باور شماره ۵ – با مصرف داروهای دیابت، می توانید هرچه دوس دارید بخورید.

اگر برای دیابت خود انسولین مصرف می کنید، می دانید که با خوردن چه میزان غذا باید چه مقدار انسولین مصرف کرد. اما این بدان معنی نیست که هرچه می خواهید غذا بخورید بعد میزان مصرف انسولین را بیشتر کنید تا قند خون ثابت شود. اگر این کار را کنید تاثیر انسولین بر شما کمتر خواهد شد. اگر میزان غذای مصرفی و انسولین مصرفی همیشه ثابت باشد و توسط پزشک برایتان مشخص شده باشد، دارو بیشترین تاثیر را روی شما خواهد داشت.

باور شماره ۶ – چون دیابتی هستید باید از بسیاری از غذاها دست بکشید.

بخاطر دیابت هیچوقت نیاز نیست از غذاهایی که دوست دارید دل بکنید و میل نکنید. به جایش این کارها را انجام دهید:

  • نحوه حاضر کردن و پختن غذاهای مورد علاقه تان را تغییر دهید. سالم تر غذا را تهییه کنید.
  •  غذاهایی که معمولاً با غذاهای مورد علاقه تان می خورید را تغییر دهید.
  • مقدار غذا را کم کنید.
  • غذاهای مورد علاقه تان را به عنوان جایزه برای خود قرار دهید و هروقت توانستید به رژیم غذایی خود پایبند باشید از آن میل کنید.

باور شماره ۷ – اگر دیابت دارید نمی توانید بعد از غذا دسر بخورید.

این باور کاملاً غلط است.این موارد را رعایت کنید و از خوردن دسر لذت ببرید:

  • در دسرها از شیرین کننده های مصنوعی استفاده کنید.
  • به جای این که ۲ اسکوپ بستنی بخورید، یک اسکوپ بخورید و یا دسر خود را با بقیه تقسیم کنید تا سهم کمتری به شما برسد.
  • دسر را به عنوان یک جایزه برای رعایت رژیم تان به خودتان بدهید.
  • دسرهای خود را مغذی تر درست کنید. بیشتر در آنها از غلات، میوه های تازه و روغن های گیاهی استفاده کنید.
  • به جای مصرف بستنی، پای کیک و یا کیک شکلاتی به عنوان دسر، از میوه ها، ماست و یا کلوچه های کشمشی که با غلات کامل پخته شده اند استفاده کنید.

باور شماره ۸ – شیرین کننده های مصنوعی برای افراد دیابتی خطرناک هستند.

شیرین کننده های مصنوعی شیرین تر از قند هستند. به خاطر همین هم نسبت به قند میزان کمتری از آنها استفاده می شود. به خاطر همین هم کالری کمتری نسبت به قند وارد بدن می کنند. به خاطر همین هم برای دیابتی خوب هستند. البته نظرات موافق و مخالف زیادی در مورد شیرین کننده های مصنوعی وجود دارد اما انجمن دیابت آمریکا استفاده از یک سری شیرین کننده با نام های ساخارین، آسپارتام، اسسولفام پتاسیم، سوکرالوز و استیویا را برای دیابتی ها مجاز می داند.

باور شماره ۹ – باید دیابتی ها غذاهای خاصی میل کنند.

غذاهایی که برای دیابتی ها خوب هستند، برای بقیه افراد جامعه هم خوب اند. به خاطر همین نیازی نیست غذای خاص و جدایی برای آنها پخته شود. تنها فرقی که غذای افراد دیابتی با بقیه دارید در این است که دیابتی ها باید حواسشان به میزان چربی، کالری، کربوهیدرات و مقدار پروتئین غذا باشد.

باور شماره ۱۰ – غذاهای رژیمی بهترین انتخاب برای دیابتی ها هستند.

هر غذایی که واژه “رژیمی” را یدک می کشد معنی اش آن نیست که بهترین انتخاب برای دیابتی ها خواهد بود. در واقع غذاهای رژیمی موجود در سوپرمارکت ها فقط گران تر هستند. موقع خرید این غذاها به برچسب ارزش غذایی پشت آنها دقت کنید و از میزان چربی، قند، کالری و … در آنها مطلع شوید.

در آخر باید بگویم ورزش به همراه مصرف دارو می تواند بهترین راه برای کنترل سطح قند خون انسان باشد تا آن را در بازه نرمال نگه دارد.

Tags:

یک دیدگاه