گوشیهایتان را برای لحظه ای رها کنید تا دچار سندرم گردن پیامکی نشوید

phone-neck

گردن پیامکی چیست؟

وقتی بر اثر نگاه کردن طولانی مدت به وسایل الکترونیکی بدون سیم مانند تلفن همراه و تبلت دچار گردن درد می شوید به این بیماری مدرن «گردن پیامکی» می گویند. از نشانه های این مشکل این است که شاید دچار سردردهای مزمن شوید و حتی در بخش های بالای کمر و شانه ها هم درد داشته باشید.

سندرم گردن پیامکی چیه؟

تحقیقات نشان می دهد ۷۰ درصد از افراد ۱۸ تا ۴۴ ساله در خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند. موضوع از این قرار است که وقتی برای استفاده از تلفن همراه و تبلت سرتان را خم می کنید، این حرکت در طولانی مدت به ستون فقرات و نخاع شما آسیب وارد می کند و مشکلاتی برای تان پیش می آید. در نتیجه این بیماری که ناشی از خم کردن طولانی مدت سر به منظور استفاده از موبایل و تلفن همراه در میان افراد جوامع مختلف رایج شده، با عنوان«گردن پیامکی» شناخته می شود.

این بیماری چطور ایجاد می شود؟

شاید برای تان جالب باشد بدانید که سر انسان به طور طبیعی در حدود ۵/۴ تا ۵/۵ کیلوگرم وزن دارد. وقتی سر را به سمت جلو خم می کنید فشار وارد شده بر گردن افزایش می یابد و احتمال بروز گردن پیامکی بیشتر می شود. در واقع شایع ترین علت درد های گردن زمانی به وجود می آید که بر اثر بی توجهی فشار بیشتری به گردن تان وارد می شود. وقتی قوس طبیعی گردن از بین می رود احتمال پارگی، تخریب، فشار و فرسودگی مهر ه ها و ساختار گردن بیشتر می شود و ممکن است سردرد، گردن درد، دست درد و بی حسی هم به وجود آید.

پژوهشگران مرکز بازتوانی جراحی نخاع در نیویورک برای بررسی این مشکل مدل های کامپیوتری را مورد بررسی قرار دادند. این محققان پس از شبیه سازی کامپیوتری سر و گردن تأثیر خم شدن سر و گردن را بارها آزمایش کردند و در نهایت به این نتیجه رسیدند که هر قدر سر بیشتر به جلو خم شود فشار بیشتری بر گردن و شانه ها وارد می شود.


چطور از گردن پیامکی دور بمانید؟

به گفته محققان این روزها بیشتر افراد به طور متوسط حدود دو تا چهار ساعت سرشان را روی گجت های مختلف خم می کنند. نوجوانان و دانشجویان هم بیشتر از دیگر گروه ها در معرض خطر هستند و شاید پرهیز این کار در زندگی های امروزی چندان ممکن نباشد. وقتی این افراد چانه خود را به سینه شان می چسبانند، فشار بیشتری به گردن وارد می شود و بی توجهی به این موضوع در میان افراد کم سن و سال رایج تر است. زندگی ساکن و کم تحرک و گذراندن ساعت های طولانی جلوی کامپیوتر هم باعث افزایش شیوع این مشکل می شود. بیشتر کاربران کامپیوتر در دوران میانسالی و حتی در زمان جوانی دچار گردن درد می شوند. بنابراین مهم است که برای پیشگیری از آسیب های گردن چند نرمش ساده را انجام دهید:

تمرین گردن: ابتدا از سر جای تان بلند شوید. دست ها را از پشت قلاب کنید. سپس گردن را آرام به سمت راست خم کنید و بعد سر جای اول برگردانید. همین حرکت را به سمت چپ تکرار کنید. این حرکت را سه بار انجام دهید.

تمرین شانه ها: وقتی مدام روی میز یا روی صفحه گجت ها خم می شوید، شانه های شما در معرض آسیب قرار می گیرند. برای پیشگیری از بروز مشکلات شانه یک حرکت ساده وجود دارد؛ از جای تان بلند شوید، پاها را به اندازه عرض شانه ها باز کنید، سپس هر دو شانه را به سمت بالا حرکت دهید و بعد آهسته به جای اول برگردانید. این حرکت را چند بار تکرار کنید.

نکته: هر حرکت کششی را حداقل یک تا دو بار تکرار کنید و در هر حرکت پنج تا ۱۰ ثانیه بمانید. انجام این حرکات انقباضات عضلات شما را از بین می برد.

Tags:

یک دیدگاه