درمان های خانگی درد دندان

Toothache

چگونه می توان درد دندان را آرام کرد؟

درد دندان دو دلیل اصلی دارد. اولین دلیل  زمانی است که دندان پوسیده شده و به عصب رسیده باشد. دلیل دوم زمانی است که بافت های حمایت کننده دندان عفونی شده باشند. درمان قطعی این مشکلات حتما باید توسط دندان پزشک رفع شود. ولی اگر درد دندان در لحظه شما را اذیت می کند و دنبال راهی برای آرام کردن درد هستید، به نکات زیر توجه کنید.

روش اول: استفاده از درمان های خانگی

۱٫ دهان خود را با آب ولرم قرقره کنید. یکی از ساده ترین روش ها برای کم کردن درد دندان، شستن دهان با آب ولرم است. با این کار مواد اضافی باقی مانده در دهانتان را که موجب درد دندانتان شده است از بین می برید. آبی که زیاد سرد یا گرم باشد درد را تشدید می کند، بنابراین از آب ولرم برای اینکار استفاده کنید.

بین دندان ها را به آرامی نخ دندان بکشید. بین دندان ها را نمی توان با مسواک تمیز کرد و به همین دلیل مواد باقی مانده در مکان دست نخورده مانده و موجب تولید باکتری می شود. نخ دندان را برای قسمتی که درد می کند به آرامی استفاده کنید. اگر به سرعت و بدون احتیاج از نخ دندان استفاده کنید، موجب خونریزی و درد بیشتر خواهید شد.

۲٫ می توانید از مسکن استفاده کنید. بعضی از مسکن ها را بدون تجویز پزشک نیز می توان از داروخانه ها تهیه کرد که می توانند درد شما را تا زمانی که به دندان پزشک مراجعه کنید، تسکین دهند. ناگفته نماند بعضی از درد ها شدید بوده و با مسکن برطرف نمی شوند و حتما باید سریعا به دندان پزشک مراجعه کنید.

آسپرین، یکی از مفید ترین مسکن ها برای بزرگسالان می باشد.

آسپرین اصلا گزینه خوبی برای کودکان و نوجوانان نیست. به جای آن می توانید از استامینوفن استفاده کنید.

۳٫ استفاده از یک کیسه آب سرد می تواند درد را تسکین دهد. یک کیسه آب سرد را از بیرون روی دندانی بگذارید که درد می کند. این کیسه به همراه قرص های مسکن، درد شما را تسکین خواهند داد.

۴٫ با مخلوط آب نمک قرقره کنید. این محلول توانایی کشتن باکتری ها را داشته و می تواند درد دندان را کمترکند. آب نمک همچنین جلوی عفونی شدن را می گیرد. ۵ گرم نمک را در ۲۴۰ میلی لیتر آب ولرم حل کنید و سپس دهان را قرقره کنید.

۵٫ یک تکه پنبه آغشته به روغن زیتون را روی دندانی که درد می کند بگذارید. تکه ای پنبه را به اندکی روغن زیتون آغشته کرده و سپس روی مکانی که درد می کند بگذارید.

۶٫ یک چای کیسه ای روی دندانی که درد می کند قرار دهید. چای به طوط طبیعی حاوی ماده تانن می باشد، ماده ای که می تواند درد را تسکین دهد. از این روش همچنین می توانید در مواقعی که درد لثه دارید، استفاده کنید. مطمعن باشید که این چای کیسه ای داغ نباشد، زیرا داغ بودن آن درد را افزایش خواهد داد. در ضمن استفاده دائمی از چای کیسه ای، دندان ها را لک می اندازد.

۷٫ از محلول پراکساید استفاده کنید. مانند محلول آب نمک، محلول پر اکساید نیز برای نابود کردن باکتری های دهان مفید می باشد.در صورت وجود عفونت، می توانید ازاین محلول استفاده کنید. استفاده از این محلول جایگزین مسواک و نخ دندان نخواهد شد.

۸٫ یکی از روش های دیگری که می توانید برای کم کردن درد دندان استفاده کنید، استفاده از برخی سبزیجات و میوه ها می باشد. برخی از سبزیجات و میوه ها هستند که می توانید روی ناحیه ای که درد می کند و یا زخم شده استفاده کنید. این کار میزان درد را کاهش داده و جلوی عفونت را می گیرد.

خیار، سیب زمینی تازه پوست کنده شده و پیازتازه پوست کنده شده از مثال های بارز می باشند.

۹٫ جویدن برگ نعناع می تواند مفید باشد. به دو صورت می توانید از این گیاه استفاده کنید. هم می توانید برگ نعناع را روی دندانی که درد می کند بگذارید و هم بجویید. اگر درد دندان مانع جویدن این گیاه می شود، یا خود برگ یا له شده ی آن را روی محل مورد نظر قرار دهید.

روش دوم: جلوگیری از دندان درد

۱٫ دندان های خود را مرتب تمیز کنید. اصلی ترین گام برای جلوگیری از درد دندان، اعمال مراقبت های مستمر و دائمی می باشد. اگر این مراقبت ها مستمر اعمال نشود، امکان از دست دادن دندان نیز وجود دارد. مسواک زدن، استفاده از نخ دندان و دهان شویه ها، جلوی تشکیل باکتری و پوسیدگی دندان ها می شود.

حتما حداقل یک بار در طول روز از نخ دندان استفاده کنید. نخ دندان یکی از ضروریات داشتن دندان هایی سالم می باشد.

حداقل دوباردر طول روز، ۳۰ دقیقه قبل یا بعد از هر وعده غذایی، مسواک بزنید. توصیه می شود کمتر از سی دقیقه نباشد، زیرا مینای دندان آسیب می بیند.

۲٫ از پوسیدگی دندان ها با استفاده از فلوراید جلوگیری کنید. فلوراید در بسیاری از مواد موجود می باشد. آب و برخی از سبزیجات مثال های بارز می باشند. در صورت نیاز و براساس توصیه های دندان پزشک می توانید از قرص ها و محلول های حاوی فلوراید استفاده کنید.

بیشتر خمیردندان ها حاوی فلوراید می باشند.هنگام انتخاب خمیر دندان مناسب دقت کنید.

۳٫ خوردن مواد غذایی سالم. آنچه که می خوریم تاثیر زیادی در سلامتی دندان ها دارد. تمیز کردن برخی از مواد مصرفی سخت تر از مواد دیگر می باشد. اگر می خواهید دندان های سالم و زیبایی داشته باشید، مراقب رژیم غذایی خود باشید.

از مصرف شکرو نشاسته تا می توانید خودداری کنید. این دو ماده موجب ایجاد باکتری در دهان می شود. اگر غذایی می خورید که می دانید لای دندان هایتان می ماند، حتما مسواک و نخ دندان بزنید.

وعده های غذاییتان را با خوردن سالاد یا یک عدد سیب به پایان برسانید. زیرا این دو نقش مسواک را ایفا می کنند.

۴٫ سالی دوبار حتما به دندان پزشک خود برای چک آپ مراجعه کنید. در صورتی که پوسیدگی یا مشکلی در لثه ها و دندان ها وجود داشته باشد، توسط این ملاقات ها زودتر پی برده و پیشگیری های لازم را انجام می دهید.

روش سوم: چه زمانی باید به دندان پزشک مراجعه کرد

۱٫ اگر درد شدیدی در دندان ها و یا لثه احساس می کنید، هر چه سریعتر به دندان پزشک مراجعه کنید. زمانی که مسکن ها و روش های دیگر کارساز نبود، حتما باید به دندان پزشک مراجعه کنید. به خصوص اگر التهاب یا ورم وجود داشته باشد تب، یکی از علائم مهم عفونت دندانی می باشد.

۲٫ اگر تا دو روز بعد از کشیدن دندان احساس درد وجود داشت، باید در کمتر از ۲۴ ساعت به دندان پزشک مراجعه کنید.

۳٫ چنانچه شکستگی دندان همراه با درد باشد، حتما به دندان پزشک مراجعه کنید.

Tags:

یک دیدگاه