نوشابه های انرژی زا منجر به سوختن شما می شوند!

نوشابه-های-انرژی-زا

به طور حتم نوشیدن یک قوطی نوشابه انرژی زا که در واقع نوشیدنی سرشار از کافئین است خوب است اما اگر منجر به سوختن شما شود چه اتفاقی می افتد ؟ بعضی ها می گویند نوشیدنی های انرژی زا اگر در حد اعتدال استفاده شوند مشکلی ندارند . عده ای هم بر این باورند که نوشیدنی های انرژی زا می توانند برای سلامتی و حس نشاط شما خطرناک باشند . در ادامه به ۳ عنصر اصلی نوشابه های انرژی زا ی موجود در بازار نگاهی می اندازیم .

  • کافئین

کافئین در واقع یک دارو است ! وقتی به دارو فکر میکنید اولین چیزی که به ذهنتان خطور می کند چیست ؟ به طور حتم نوشابه انرژی زا نیست . چه کسی تا به حال درباره اوردوز کافئین شنیده است ؟ جالب است بدانید کافئین پر مصرف ترین داروی دنیاست . اکثر ما کافئین را به عنوان یک انرژی زا هر روز مصرف میکنیم . نوشابه های انرژی زا به طور میانگین کافئینشان حدود ۴۰۰ میلی گرم بیشتر از یک فنجان قهوه ۱۷۰ سی سی است .

افزایش مصرف کافئین میتواند منجر به افت انرژی شود یعنی ممکن است با رسیدن به وقت ناهار دچار حس خستگی شوید و هر چه مصرف بیشتر شود نیاز روزانه شما افزایش پیدا می کند . کافئین زیاد می تواند برای کسانی که فشار خون بالایی دارند و یا تحت استرس شدید هستند فوق العاده خطرناک باشد . همچنین میزان بالای کافئین می تواند احتمال بروز بی خوابی ، درد سینه ، آرتروز و سکته قلبی را افزایش دهد .

  • قندها و شیرین کننده های مصنوعی

فقط یک نوشابه انرژی زا به اندازه حدود ۱۰ قاشق چایخوری شکر دارد ! مصرف چنین تراکم بالایی از شکر در یک وعده منجر به افزایش ناخواسته وزن بدن میشود چون بدن نمی تواند قند اضافی را مدیریت کند . بله این قند های موجود در انرژی زا ها منجر به افزایش قدرت آنها می شوند اما منجر به یک افت انرژی شدید نیز می شوند که احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ را نیز به مقدار بسیار زیادی افزایش می دهند .

نوشابه های انژی زایی که حاوی قند مصنوعی هستند نیز برای شما گزینه مناسبی نیستند . شیرین کننده های مصنوعی مانند آسپارتام ، سوکرالوز و حتی الکل قند اغلب با به هم خوردگی معده و یا موارد حاد تر مثل نوزاد نارس و یا نا هنجاری های عصبی ، سرطان و حتی چاقی ارتباط دارند .

  • اسید ها

همه نوشابه های انرژی زا حاوی نوعی از اسید هستند و اسید در مقادیر زیاد هرگز ماده خوبی نیست . کربونیک ، فسفوریک ، و حتی سیتریک همگی وقتی در مقادیر زیادی مصرف شوند باعث حل شدن مینای دندان و پوسیدگی آن می شوند . این اسیدها همچنین در توسعه پوکی استخوان و زخم معده نیز شرکت دارند .

بنابراین دفعه بعدی که خواستید نوشابه انرژی زا بخورید یادتان باشد که بدون مصرف یکی از آنها می توانید سالم تر باشید ، عمر طولانی تری داشته باشید و از یک فنجان قهوه خود لذت ببرید .

Tags:

یک دیدگاه