پیشگیری از بیماری های لثه

بیماری-های-لثه

همیشه می گویند پیشگیری بهتر از درمان است. اگر از متخصص ها هم بپرسید همین حرف را خواهند گفت زیرا سالها تجریه به آنها ثابت کرده است اعمال مراقبت های درست و مناسب و انجام پیشگیری های لازم ، آسانتر از پروسه ی درمان می باشد. این قضیه درباره دهان، دندان ها و لثه ها نیز صادق است.

سعی کنید عادات بد غذایی خود را ترک کنید تا از این طریق به الگوی زندگی سالم دست پیدا کنید. ملاقات های مکرر به دندان پزشک برای چک آپ کمک بسیار زیادی در این زمینه می تواند بکند. در صورتی که مشکلی در دندان ها  یا لثه های شما وجود داشته باشد، قبل از اینکه حاد شود، تشخیص داده شده و پیشگیری های لازم اعمال می شود.

مراحل

۱٫ هنگام مسواک زدن مراقب باشید به لثه ها فشاری وارد نشود. از مسواکی استفاده کنید که موهای نرم و صافی داشته باشد. از مسواک های زبر استفاده نکنید.

۲٫ استفاده از درمانهای مخصوص برای ژنژیوت یا التهاب لثه در پیشگیری از بیماری های دهان و لثه مفید می باشد. مردم به صورت روزانه دندان هایشان را مسواک می زنند ولی واقعیت این است که این نوع مسواک زدن اصلا کافی نیست.استفاده از ابزار و روش های درست یکی از ضروری ترین عوامل در اعمال مراقبت های مناسب است. استفاده از مسواک های برقی می تواند بسیار مفید باشد زیرا این ابزار با توجه به نیاز های بیمار ساخته شده اند.

۳٫ حتما بعد از خوردن هر وعده غذایی مسواک بزنید. معمولا توصیه می شود سی دقیقه بعد از خوردن و اشامیدن مسواک بزنید.

۴٫ حتما ویتامین C و کلسیم را در رژیم غذایی خود داشته باشید. این دو ماده که در میوه ها و مواد غذایی زیادی وجود دارند موثرترین موادی هستند که می توانند در پیشگیری از التهاب لثه مفید باشند. ویتامین C ناراحتی های به وجود آمده ازخونریزی لثه را از بین می برد. این مواد اگر به صورت روزانه وارد بدن شما شوند، می توانند مقاومت بدن در برابر باکتر ی ها را افزایش دهند.

۵٫ استفاده از خمیر دندان های حاوی فلوراید برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ها و شکل گیری پلاک ها در دهان و اطراف لثه توصیه می شود. فلوراید ماده ی معدنی بسیار مفیدی است که به خمیردندان ها و آب اضافه می کنند تا جلوی پوسیده شدن دندان ها و مشکلات دیگر دهان را بگیرند. بر اساس توصیه های سازمان بهداشت جهانی، فلوراید نقش حیاتی در سالم بودن دندان ها ایفا می کند.

۶٫ استفاده از دهان شویه های ضد باکتری برای سالم نگه داشتن دندان ها و لثه ها ضروری می باشد. برای جلوگیری از شکل گیری پلاک های باکتری از این دهان شویه ها استفاده کنید. فقط حتما از دهان شویه هایی استفاده کنید که توسط سازمان بهداشت تأیید شده باشند.

۷٫ حتما توصیه های دندان پزشکتان را دنبال کنید. گاهی اوقات برای تضمین سلامت وضعیت دهانتان به مراقبت های کلینیکی نیز نیاز خواهید داشت. بنابراین چک آپ های مستمر و مکرر برای سلامتی دندان ها و لثه ها ضروری می باشد.

Tags:

یک دیدگاه