سن مناسب جهت انجام ارتودنسی

proper-age-for-teath

دندان پزشکان سن ۷ سالگی را برای اولین مراجعه به متخصص ارتودنسی توصیه می کنند. به عقیده آنها مراجعه زودتر در تشخیص و درمان به موقع اهمیت بالایی دارد . در این سن متخصص ارتودنسی به راحتی می تواند تشخیص دهد آیا دهان کودک شما فضای کافی برای رشد همه دندان های دائمی را دارد یا نه. دلیل دومی که این سن برای مراجعه به دندان پزشکی توصیه می شود این واقعیت است که تشخیص و درمان در سنین پایین تر راحت تر از سنین دیگر می باشد.

۲-۳ سالگی

خیلی به ندرت اتفاق می افتد کودکانی در این سن مشکلی داشته و یا به درمان ارتودنسی نیاز پبدا کنند

۵-۷ سالگی

بهترین زمان برای ترک کردن عادت های بد کودکانتان می باشد. در این سن به راحتی می توانید با صحبت کردن با کودکانتان آنها را از ادامه عادت هایی که برای سلامت دهان و دندانهایشان مضر است منع کنید. درصورتی که برخی از عادت ها بعد از در آمدن دندان های دائمی نیز ادامه دار باشند باعث بروز مشکلات فراوانی خواهند شد.

۶-۸ سالگی

در برخی از کودکان دندان های بالا در داخل دندان های پایین، متمایل به سمت زبان قرار دارند که این مشکل به دلیل ساختار فک می باشد و بهترین زمان برای درمان آن در این سن میباشد. در صورتی که این مشکل برای کودکتان وجود داشته باشد، وی در جویدن غذا ها مشکل خواهد داشت. در صورتی که فک پایین جلوتر باشد، فک بالا نیز باید با آن هماهنگ شده و به جلو کشیده شود و بهترین سن مناسب برای این کار ۶- ۸ سالگی می باشد.

۸-۱۰ سالگی

بهترین سن برای درمان بیشتر نامنظمی های فکین مثل جلوتر بودن فک بالا می باشد. دندان های جلوی بالا و پایین، هنگامی که دندان های عقبی روی هم قرار می گیرند، باهم هیچ تماسی پیدا نمی کنند. بعضی وقت ها ناهنجار یهای فکین موجب سردرد در کودکان می شود که هر چه زودتر باید ریشه درد پیدا شده و سپس به زودی درمان شروع شود. متخصص ارتودنسی از ابزار خاصی برای بزرگتر کردن فک یا قرار دادن آن در جای مناسب استفاده می کند. هدگیر یکی از رایج ترین این ابزار می باشد. معمولا به مدت ۱۰-۱۲ ساعت درروز باید از این هدگیراستفاده شود. این ابزار سرعت رشد فک بالا را کند تر می کند. ابزار های دیگری نیز هستند که برای جلوتر آوردن فک پایین استفاده می شوند

۱۰-۱۳ سالگی

بعضی از افراد دندان های اضافی در دهانشان درمی آورند که رشد دندان های دائمی را با مشکل مواجه می کند به همین دلیل توصیه می شود این مشکل قبل از دوازده سالگی درمان شود. بعضی وقت ها این مشکل با کشیدن دندان اضافی و باز کردن جا برای دندان های دیگر حل می شود.

۱۰-۱۴ سالگی

بهترین سن برای استفاده از براکت های ارتودنسی در صورتی که مشکلی وجود داشته باشد. ولی امکان دارد برخی از کودکان در سنین پایین تر مثلا ۸ سالگی نیز این درمان را شروع کنند. عکسبرداری از دندان ها و وضعیت فکین قبل از شروع درمان و استفاده از براکت ها ضروری می باشد. براکت ها معمولا با توجه به شرایط بیمار به مدت ۱۲ – ۱۸ ماه در دهان می ماند.

بهترین و تنها کسی که به طور قطع می تواند نیاز شما به درمان ارتودنسی را تشخیص دهد متخصص ارتودنسی می باشد. گاهی اوقات دردی که در ناحیه فکین احساس می شود باعث می شود سریع متوجه موضوع شده و به متخصص مراجعه کنید . برای مثال مشکلاتی که حین جویدن غذا یا صحبت کردن به وجود میاید. ولی بعضی اوقات این ناهنجاری ها خود را بروز نمی دهند ولی با گذشت زمان موجب بروز مشکلات می شوند. برخی از مشکلات هنگام تنفس، دندان قروچه و یا مشکلاتی که هنگام باز  بسته کردن دهان وجود دارد می تواند نشانه های باشند که شما به درمان ارتودنسی نیاز دارید. ناهما هنگی فک ها هر چه زوتر قبل از اینکه مشکل ساز شود باید درمان شود.

ارتودنسی در بزرگسالان

درباره اینکه در چه سنی باید کودکتان را به دندان پزشک ببرید صحبت کردیم  ولی خود شما چطور ؟ چون دیگه بچه نیستید نمی توانید درمان ارتودنسی را انجام دهید؟ آیا دیگر نمی توانید مشکلات فکین را حل کنید؟ ایا از ترس دیده شدن دندان هایتان دوست ندارید بخندید ؟ پس حتماهمین الان به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.  درمان ارتودنسی فقط برای کودکان نیست. افراد در هر سنی می توانند این درمان را انجام دهند . درمان ارتودنسی در هر سنی می تواند موفقیت آمیز باشد. در ضمن امروزه که انواع براکت ها و درمان های ارتودنسی از جمله نامرئی وجود دارند دیگر نیازی به نگران بودن به خاطر ظاهرهم نیست . حتی کسی متوجه نخواهد شد از این درمان استفاده می کنید.

زیبایی یکی از دلایلی است که افراد برای ردیف کردن دندان هایشان اقدام  می کنند. دندان های ردیف را راحت تر می توان تمیز کرد و مراقبت از آنها آسان تر است. با ارتودنسی، هر گونه مشکل در صحبت کردن و یا جویدن غذا داشته باشید، حل می شود

Tags:

یک دیدگاه