غذاهایی که نباید با وجود براکت ها استفاده کرد

خقفخیخدسه

فهرستی از غذاها وجود دارد که به راحتی می توانند درمان ارتودنسی شما را با مشکل مواجه کنند و یا روند پیش رفت آن را کند کند. چنانچه دوست دارید بعد از اتمام درمان نتیجه دلخواه خود را بگیرید ، همیشه باید مراقب براکت هایی که در دهانتان قرار دارند باشید.

غذاهایی که قند بالایی دارند:

استفاده ازغذاهایی که حاوی قند بالایی هستند باید محدود شوند. در صورتی که مجبور به استفاده از این نوع مواد غذایی هستید، حتما بالافاصله مسواک بزنید. از مصرف آدامس ها و نوشابه هایی که قند زیادی دارند خودداری کنید. این نوع مواد غذایی موجب تشکیل پلاکت ها در دهان شما می شوند. ترکیب قند و پلاکت موجب تولید اسید در دهان شده و با گذشت زمان موجب ورم لثه ها و یا پوسیدگی دندان ها می شود.

مواد غذایی که برای خوردن آنها مجبور هستید از دندان های جلویی استفاده کنید :

نیازی نیست استفاده از این نوع مواد غذایی را به طور کامل از رژیم غذایی خود حذف کنید، فقط توصیه ای که می شود خورد خورد کردن این مواد و سپس خوردن آن است زیرا در این صورت دندان های جلویی درگیر نخواهند بود. سیب، هویج، کرفس و مواد غذایی استخوان دارد، از جمله این مواد هستند. توصیه ی دیگری که می شود استفاده از میوه هایی است که نرم تر هستند.

مواد غذایی سفت:

بعضی از مواد غذایی به اندازه ای سفت هستند که می توانند به راحتی به براکت ها آسیب بزنند. ازجمله یخ، چوسوفیل ، نان های سفت، آب نبات های چسبناک و سفت و آجیل.  گاز زدن این مواد می تواند موجب شکسته شدن وایر ها و براکت های ارتودنسی شود. چوسوفیل به راحتی در زیر براکت ها می ماند که بعدا لثه های شما را اذیت می کند. آبنبات ها و برخی از آدامس ها اصلا برای حفاظت از براکت ها توصیه نمی شود. علاوه بر اینکه حاوی قند بالا هستند، چسبناک بوده و می توانند موجب در آمدن براکت ها شوند.

در صورتی که این مشکل بروز کند باید برای ترمیم دوباره به متخصص مراجعه کنید. پس بهتر از قبل ازبروز مشکل، حواستان را بیشتر جمع کنید.برخی از افراد به دلیل استرسی که دارند عادت دارند مثلا سر خودکار یا مداد خود را بجوند که این کار به راحتی به براکت ها آسیب می زند.

دست زدن زیاد به براکت ها:

برخی از افراد عادت دارند به طور مکرر به براکت ها دست بزنند و یا عدات دارند ناخن های خود را بخورند. ولی باید بیشتر حواستان را جمع کنید. دست زدن زیاد موجب جابجایی براکت ها می شود، ولی این فقط یکی از دلایل می باشد. باکتر یهایی که از طریق دست یا ناخن های شما به دهانتان منتقل می شوند ، می تواند به دندان ها و لثه های شما آسیب بزند . سلامت دندان ها و لثه های شما حین درمان ارتودنسی اهمیت بالایی دارد زیرا شرایط خوب و سالم دهان حرکت دندان ها را سرعت می بخشد.

استفاده از مواد غذایی حاوی کلسیم را هرگز فراموش نکنید. محصولات لبنی سرشار از کلسیم هستند که به همین دلیل حتما باید روزانه مورد استفاده قرار بگیرند.محصولات لبنی بهترین گزینه در طول درمان ارتودنسی می باشند.

Tags:

یک دیدگاه