تغذیه ای که به سلامت مفاصل شما کمک می کند

joint

رژیم غذایی نقش مهمی در پیشگیری از آسیب های غضروف و مفاصل دارد. همچنین مطالعات نشان داده است که با استفاده از رژیم غذایی می توان به ترمیم آسیب های غضروف مفاصل کمک کرد. این بار دکتر لایف می خواهد به راهکارهای تغذیه ای که با سلامت مفاصل شما کمک می کنند بپردازد:

  1. وزن خود را کنترل کنید. آسیب های غضروف در افراد مبتلا به چاقی و اضافه وزن بیشتر دیده می شود. مطالعات جدید نشان داده است که بافت چربی اضافه انباشته شده در بدن از خود مواد التهاب زا تولید می کند و در نهایت التهاب در همه مفاصل را به پیش می برد.
  2. آب کافی بنوشید. در ساختمان غضروف مولکولهای آب وجود دارد. مطالعات نشان می دهد که کم آبی بدن منجر به خشکی غضروف و کند شدن روند ترمیم غضروف می شود.
  3. به میزان کافی مواد غذایی دارای آنتی اکسیدان مصرف کنید. مطالعات نشان می دهد که آنتی اکسیدان ها مانع از روند تخریبی غضروف مفاصل می شوند. منابع ویتامین های C, A, E و سلنیوم در این رابطه بسیار موثر شناخته شده اند. بنابراین تا آنجا که ممکن است در رژیم غذایی خود از سبزیها و میوه های تازه، مغزها و دانه ها استفاده کنید.
  4. در ساختار پروتئینی غضروف اسید آمینه لیزین بکار رفته است. برای کمک به ترمیم غضروف لازم است که به میزان کافی از این اسید آمینه در رژیم غذایی وجود داشته باشد. منابع غنی لیزین شامل لبنیات، تخم مرغ، گوشتها و حبوبات هستند.
  5. چربی های اشباع را در رژیم غذایی خود کاهش دهید. چربی های اشباع ویژگی التهاب زایی دارند و روند التهاب را در مفاصل به پیش می برند.
  6. منابع اسیدهای چرب امگا-۳ مصرف کنید. پژوهشها نشان داده است که این نوع از چربی خاصیت ضد التهابی دارد و در شرایطی که غضروف دچار التهاب شده است، به کاهش التهاب و در نتیجه درد و خشکی مفاصل کمک می کند.
  7. به میزان کافی کلسیم دریافت کنید. پژوهشهای قبلی اثر مفید دریافت کافی کلسیم را در سلامت استخوان نشان داده بود. مطالعات جدید اثر مفید این ریزمغذی را در سلامت غضروف ها نیز به اثبات رسانده است. شیر، کشک، کفیر، ماست و پنیر کم چربی از منابع خوب کلسیم هستند.
  8. ویتامین د کافی دریافت کنید. همانند کلسیم، مطالعات قبلی نقش آن را در سلامت استخوان نشان داده بود و اکنون مطالعات جدید به نقش آن در سلامت غضروف نیز اشاره می کند. به علاوه، ویتامین د خاصیت ضد التهابی دارد. منابع ویتامین د در رژیم غذایی ماهی های چرب و زرده تخم مرغ است. تابش آفتاب به پوست نیز باعث تولید ویتامین د در بدن می شود.
  9. سبزیجات خانواده کلم را در رژیم غذایی خود وارد کنید. خانواده کلم (از جمله براکلی) از یکسو تامین کننده کلسیم برای بدن هستند و از سوی دیگر منابع غنی آنتی اکسیدان ها هستند که رادیکالهای آزاد را خنثی می کنند و اجازه نمی دهند که به مفاصل آسیب برسانند.

در مجموع می توان گفت داشتن یک تغذیه صحیح تامین کننده سلامت مفاصل ماست. فراموش نکنید ما همانی هستیم که می خوریم.

Tags:

یک دیدگاه