تحول دنیای پزشکی با ریسرچ کیت اپل

apple-kit-cover

اطلاعات پزشکی افراد از طریق “Apple- ResearchKit” برای محققیق و پزشکان قابل دسترسی خواهد شد.

امروزه هزاران میلیون نفراز مردم دنیا گوشی‌های هوشمند آی فون‌ دارند. اپل قصد دارد با چارچوب “ResearchKit” از این فرصت برای بهبود برنامه سلامت بهره ببرد. این پروژه جدید اپل انقلاب بزرگی در ثبت و نگه داری اطلاعات پزشکی در سراسر دنیا خواهد بود و محققان به‌راحتی با استفاده از امکانات آیفون به داده‌ها و اطلاعاتی دست خواهند یافت که قبلا امکان دسترسی برایشان غیرممکن یا بسیار سخت بود. همچنین پزشکان با طراحی و استفاده از اپلیکشن‌های اختصاصی از شرایط بیمار خود در هر زمان و هر کجا ، با خبرخواهند شد چرا که اطلاعات بیمار و شرایط پزشکی آن از طریق”ResearchKit”، بیست و چهار ساعته با جزئیات کامل در اختیار پزشک است که او در صورت لزوم وارد عمل شود.

“ResearchKit” یک پلتفرم نرم افزاری جدید است که به منظور تحقیقات پزشکی-سلامت طراحی شده است. این نرم افزار همراه با “HealthKit” سازگار شده با سیستم iOS 8 ، ابزار قدرتمندی است که با بیش از ۹۰۰ اپلیکیشن در زمینه سلامت و بدن‌سازی فعال است و با برنامه‌ریزی قادر خواهد بود بیماری‌های خاصی همچون سرطان، آسم، پارکینسون، دیابت ، بیماری های قلبی و غیره را رصد کند. در واقع این اپلیکیشن‌ها آیفون کاربر را به یک ابزار تشخیص پزشکی مبدل می سازد.

استفاده از اطلاعات و داده‌های کاربر با توافق وی در اختیار دیگر محققین قرار خواهد گرفت که در صورت عدم توافق یا تغییر نظر کاربر، کسی به اطلاعات مربوط به سلامت وی دسترسی نخواهد داشت. “ResearchKit” از ماه آوریل در دسترس همه خواهد بود و به‌دلیل منبع باز بودن – Open Source- آن تمامی محقیقین می‌توانند در این پروژه شرکت کنند. لازم به ذکر است اپل محققین و پزشکان را در‌ ایجاد اپلیکیشن‌های اختصاصی یاری خواهد نمود که در این صورت آنها می‌توانند اپلیکیشن های خود را سفارشی کنند.

apple-kit

 

Tags:

یک دیدگاه