کشف تصادفی راهی برای درمان سرطان خون

سشقشفشد-ناخد

محققین ادعا می‌کنند با تغییر برنامه‌ی برخی سلول‌های مخرب سرطان خون به صورتی که بتوانند به سلول‌های بی‌خطر دستگاه ایمنی تبدیل شوند، نه تنها راهی برای تحت کنترل درآوردن این بیماری مرگبار پیدا کرده‌اند بلکه شاید بتوانند حتی این سلول‌ها را علیه خودشان به کار گیرند. لوسمی حاد لنفوئیدی یکی از انواع حاد سرطان خون و یکی از انواع بسیار سریع و شدید بیماری سرطان است که در اثر تکثیر و تکامل ناقص گلبول‌های سفید خون ایجاد می‌شود و درمان آن بسیار دشوار است.

با توجه به این که همیشه بهترین کشف‌های بشر در اثر تصادف رخ داده‌اند، این کشف جدید هم هنگامی رخ داد که این دانشمندان در حال تلاش برای زنده نگه داشتن تعدادی سلول سرطانی در ظرف آزمایشگاهی بودند تا بتوانند رفتار سلول‌ها را مطالعه کنند. یکی از اعضا متوجه شد که بعضی از این سلول‌های سرطانی در حال تغییر شکل و اندازه هستند و در نهایت به شکلی که بسیار به ماکروفاژ (یا سلول‌های درشت‌خوار) شبیه است درآمده‌اند که در حقیقت همان سلولی است که در صورت تکامل باید به آن تبدیل می‌شدند.

آن‌ها سپس با مطالعه‌ی دوباره‌ی تحقیقی که در آن روند سرطان خون در موش‌ها اصلاح شده بود متوجه شدند که می‌توان این سلول‌های سرطانی را با استفاده از انواع خاصی از پروتئین‌ها به تکامل وادار کرد و پس از انجام این کار مشاهده شد که ماکروفاژها شروع می‌کنند به شناسایی و خوردن سلول‌های سرطانی ، از آن‌جایی که این سلول‌ها خودشان تا پیش از این سرطانی بوده‌اند پس نشانه‌های شیمیایی سلول‌های سرطانی را در خود دارند و به کمک آن می‌توانند سلول‌های سرطانی را شناسایی کنند و تنها به سلول‌های ناسالم حمله‌ور شوند.

لخمخذخم

Tags:

یک دیدگاه