کچلی را نیز از خانواده خود به ارث می برید !

bald-woman

ممکن است چشمان آبی پدر و لبهای باریک مادرتان را به ارث برده باشید. اما اگر در خانواده تان کچلی وجود داشته باشد و اخیرا دریافته اید که موهایتان کم پشت شده است، شاید الگوی کچلی را نیز از خانواده خود به ارث برده باشید. این مسئله بسیار متداول است. تقریبا نیمی از خانم ها تا زمانی که به سن ۵۰ سالگی برسند آن را تجربه می کنند. ممکن است این وضعیت در زمان بلوغ و در سنین حدود ۱۲ سالگی اتفاق بیافتد و یا در بزرگسالی و حدود ۴۰ سالگی.

صرف نظر از اینکه در حال حاضر با آن درگیر هستید و یا ممکن است چند سال دیگر به آن مبتلا شوید، بهتر است اطلاعات کافی را در مورد آن کسب نمایید تا بتوانید عملکرد بهتری در مقابل آن داشته باشید. شاید با راهکارهایی که در زیر به آن اشاره خواهیم کرد بتوانید روند آن را کندتر کنید.

ژنتیک رشد موها را تعیین می کند

هر تار مو دارای سلول های بنیادینی است که مشخص می کند آن تار مو تا چه میزان باید رشد کند. به همین دلیل است که به طور مثال موهای سرتان بیشتر از ابروهایتان رشد می کند. برای موها نیز برنامه ریزی های متفاوتی وجود دارد. همچنین برای این سلولها  مشخص شده است که چند دفعه می توانند موی جدیدی تولید کنند. پس از آن رشد مو متوقف شده و شروع به ریزش می کند. و با در نظر گرفتن الگوی کچلی در بانوان، موهایی که تازه رشد می کند احتمالا کوتاه تر خواهند بود.

اولین نشان های کچلی در بانوان با مردان متفاوت است

معمولا کچلی در مردان با حالت M شروع شده و به شکل U ختم می شود و ممکن است به کچلی کامل ختم گردد. این نوع کچلی معمولا از خط موها شروع می شود. اما در بانوان کچلی معمولا از بالای سر شروع می شود. در برخی موارد نیز ممکن است این وضعیت از روی شقیقه ها آغاز شود. اما از دست دادن مو در بانوان بعید است که به کچلی کامل بیانجامد.

موهایی که باریک می شوند معمولا لطافت کمتری دارند

متاسفانه موهایی که در حال نازک شدن هستند خشک تر شده و درخشندگی خود را از دست می دهند. فولیکول های بیرونی رشته مو باریک شده و رطوبت کافی را در خود نگه نمی دارند. ممکن است موها تا جایی خشک شوند که حالت شکننده ای به خود بگیرند.

یائسگی ریزش مو را بیشتر می کند

در دوران یائسگی هورمونهای مردانه و زنانه تناسب و تعادل خود را از دست می دهند. و این مسئله سبب می شود که موها نازک تر و کوتاه تر شوند.

آنچه می خورید و نمی خورید ممکن ست باعث ریزش مو بشود

هورمونهای پایین، فقر آهن، تغذیه ناکافی می تواند به موها آسیب برساند و نازک تر شدن موها را مشهود کند.

هیچ  معالجه خاصی برای آن وجود ندارد، جز یک راه

آنچه توسط سازمان غذا و داروی آمریکا به تایید رسیده است ماده ای به نام مینوکسیدیل است. این ماده جلوی نازک شدن موها را گرفته و به رشد مو در وسط سر کمک می کند. این دارو برای بانوان نیز تجویز می شود و به گفته متخصصان تنها روند آن را کند می کند و در صورت توقف درمان این روند به راه خود ادامه خواهد داد.

برای حفظ موهایتان با آنها درست برخود کنید

متخصصان توصیه می کنند که برای داشتن موهایی درخشان و سلامت، استفاده از غذاهای سالم و مغذی امری ضروری به شمار می آید. همچنین بهتر است با استفاده از کلاه یا اسپری های مخصوص از موهای خود در برابر اشعه خورشید محافظت کنید. همچنین عدم استفاده بیش از اندازه از مواد شیمیایی نیز توصیه می شود. بهتر است برای داشتن موهایی بهتر از شامپوها و نرم کننده های ملایم استفاده کنید.

اگرچه این موارد روند ریزش مو را متوقف نمی کند اما می تواند از ریزش موی بیشتر در آینده جلوگیری کند.

Tags:

یک دیدگاه