ارتباط بین تغذیه با شیر مادر و درآمد بالا

bache

تغذیه با شیر مادر می تواند تاثیرات زیادی بر روی رشد کودک داشته باشد و بررسی های جدید نشان داده است سود آن می تواند تا بزرگسالی ادامه یابد. تحقیقات بسیاری وجود دارد که نشان می دهد شیرمادر در رشد مغز کودک بسیار تاثیر گذار است و هرچه این تغذیه بیشتر باشد تاثیر بیشتری بر رشد شناختی، توانایی های حرکتی و زبانی دارد. و همچنین باعث تقویت حافظه خواهد شد. تغذیه با شیر مادر همچنین می تواند در تقویت هوش کلامی و غیر کلامی در سنین هفت سالگی نیز موثر باشد.

اما آیا این تاثیرات می تواند تا بزرگسالی ادامه یابد؟ تحقیقات نشان داده است که این تاثیرات می تواند تا دهه سی سالگی افراد نیز ادامه یابد. همچنین تحقیقات رابطه مستقیمی را میان تغذیه با شیر مادر و دستاوردهای علمی و مالی نشان داده اند.

تحقیقی که از سال ۱۹۸۲ بر روی نحوه تغذیه ۶۰۰۰ کودک آغاز شد، به تازگی تستی را به روی این افراد انجام داده است که در آن افراد به یک سری سوالات مالی و دستاوردهای علمی پاسخ دادند. سپس در این تحقیق افراد بر اساس طول دوره تغذیه با شیر مادر به پنج گروه تقسیم شدند. و معیارهای دیگر از جمله درآمد والدین و وزن زمان تولد را محققان کنترل کردند.

در نتیجه این تحقیق محققان رابطه مستقیمی را میان تغذیه با شیر مادر و هوش و مدرک تحصیلی و نیز سطح درآمد در بزرگسالی به دست آوردند. در واقع هرچقدر دوره  تغذیه با شیر مادر طولانی تر باشد، مزیت های آن بیشتر است. آن دسته از بزرگسالانی که در کودکی ۱۲ ماه یا بیشتر با شیر مادر تغذیه شده بودند، نسبت به دیگران از هوش بیشتر، درجه علمی بالاتر و نیز درآمد بیشتری برخوردار بودند.

البته پیش از این نیز تاثیر آن بر بالا بودن سطح علمی فرد مشخص شده بود، اما ارتباط آن با سطح درآمد فرد نکته ای جدید و در عین حال تعجب آوری است. یکی از دلایل آن می تواند وجود اسیدهای چربی مانند امگا ۳ در شیر مادر باشد که برای رشد مغز بسیار مفید است. در واقع شیر مادر می تواند مزیت های کوتاه مدت و بلند مدت بسیاری داشته باشد. تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۳ انجام شد نشان داد که ۷۷ درصد از نوزادان با شیر مادر تغذیه می شدند اما تنها ۴۹ درصد از آنها بیشتر از ۶ ماه از شیرمادر استفاده می کردند.

درحالی که برخی مادران ممکن است از نظر پزشکی قادر به شیردهی نباشند، افراد دیگر ممکن است به دلیل شرایط زندگی قادر به ادامه شیردهی نشوند. به همین دلیل به نظر می رسد برای اصلاح این شرایط باید مسئولین اجتماع تمهیداتی را برای مرخصی های زایمان و مکانی مناسب کودکان در ادارات در نظر بگیرند.

Tags:

یک دیدگاه