عادت غذایی که باعث چاقی شکم می شود

shimakbe

آیا شما هم از آن دسته افراد هستید که گاهی از نوشابه های رژیمی استفاده می کنید؟  شاید هم اکنون نیز مشغول نوشیدن نوشابه رژیمی باشید؟ مطمئنا می دانید که این نوشیدنی چقدر برای بدنتان ضرر دارد. اما شاید فکر کنید گه گاهی نوشیدن نوشابه رژیمی آخر دنیا نباشد. این در حالی است که تحقیقات جدید نشان داده است که قند موجود در این نوشیدنی ها بیشتر از آنچه فکر می کنید به شما آسیب می رساند و تاثیر تمام ورزشی که می کنید را از بین می برد.

بنابر تحقیقاتی که نتایج آن در مجله  American Geriatrics Society به چاپ رسید، چربی شکمی در افرادی که به طور مداوم نوشابه رژیمی مصرف می کنند پس از نه سال سه برابر افرادی خواهد بود که از این نوشیدنی استفاده نمی کنند. محققان ۷۴۹ فرد ۶۵ سال به بالا را مورد بررسی قرار داده و دریافتند که حتی با کنترل سیگارکشیدن، دیابت، میزان فعالیت بدنی در طول دوره تحقیق، باز هم نوشیدن نوشابه های رژیمی با افزایش وزن و چاقی شکمی در ارتباط است. باید در نظر گرفت که چاقی شکمی با ابتلا به دیابت نوع ۲ و بیماریهای قلبی عروقی و نیز التهاب در ارتباط است.

اما واقعا چگونه ممکن است نوشیدن حتی نوشابه های رژیمی و بدون کالری نیز به افزایش وزن ختم شود؟ چند تئوری در این زمینه وجود دارد. از آنجا که شیرین کننده های مصنوعی بدون داشتن کالری شیرینی بیشتری را سبب می شوند، بدن شما تصور می کند که به میزان بالایی کالری مواجه شده است. اما از آنجا که هیچ کالری به بدن نمی رسد، نیاز بدن شما را به استفاده از غذاهای پرکالری و شیرین وا می دارد تا این خلع را پر کنید. در دیگر مطالعاتی که بر روی موشها صورت گرفته مشخص شده است که مصرف این نوع شیرین کننده ها باعث ایجاد تغییراتی بر روی باکتری های روده می شود و میزان هورمون لیپتون در بدن را که کنترل کننده میل به خوردن است افزایش می دهد.

اگرچه محققان دریافته اند که افزایش وزن بیشتر در افرادی که چاق هستند روی می دهد اما این یافته مجوزی نیست که اگر دارای تناسب اندام هستید بتوانید با خیال راحت از این نوع نوشیدنی ها کنید. اگرچه ممکن است نوشیدن گاه به گاه نوشابه های رژیمی مشکلی ایجاد نکند اما تحقیقات بسیاری وجود دارد که شما را مجاب کند به خاطر سلامت خود دیگر از آن استفاده نکنید.

 

Tags:

یک دیدگاه