چند وقت یکبار باید موها را شست؟

wash-mo

احتمالا تاکنون بارها از خود پرسیده اید که هرچند وقت یکبار باید موهای خود (خواه چرب یا خشک) را بشویم. شاید برایتان جالب باشد که بدانید این سوال یکی از متداول ترین سوالاتی است که در گوگل سرچ می شود.

خارج از حمام پوست سر ما براق تر، تیره تر و چرب تر می شود. چرا چنین اتفاقی می افتد و چندبار یکبار باید موهای خود را بشوییم تا این اتفاق نیفتد؟

دلیل این مسئله

به همان دلیل که پوست صورتتان چرب می شود، موهای شما نیز چرب می شود. منافذ پوست ماده ای به نام سبوم تولید می کنند؛ این ماده از خشک شدن موها جلوگیری کرده و آنها را مرطوب نگه می‌دارد.

منافذی که چربی تولید می کنند (به نام غدد چربی ساز) در کنار ریشه مو در یکی از لایه های پوست به نام درمیست (غشاء میانی) قرار دارد. کانالهایی این منافذ را به فولکول متصل می سازد. به این شکل سبوم یا همان چربی به پوست سر می رسد.

مسئله دیگر آن است که حجم سبوم در افراد مختلف متفاوت است. همه چیز از وراثت تا سطح هورمون در کنترل میزان چربی پوست بسیار تاثیر گذارند. میزان ترشح این چربی در دوران بلوغ به اوج خود می رسد و به همین دلیل در این دوران موهایتان بسیار چرب شده و پوستتان آکنه می زند.

چندبار شست و شو برای من کافی است؟

اگرچند پاسخ به این سوال ممکن است  برای هر فرد متفاوت باشد اما تقریبا می توان گفت که هیچ فردی نیاز به شست و شوی روزانه موهای خود ندارد. مضرات شست و شوی بیش از اندازه موها می تواند خیلی بیشتر از مزیت های آن باشد.  شاید به نظر متناقض برسد اما افرادی که موهای خود را زیاد می شویند در واقع پوست خود را خشک کرده و سبب می شوند تا پوست چربی بیشتری تولید کند. صرف نظر از آنکه بهتر است هر روز موهای خود را نشویید، این سه مورد را نیز در نظر بگیرید:

نوع پوست

اگر پوست و مویتان نه خشک است و نه چرب، بهتر است آن را هفته ای یک تا دوبار بشویید. اما اگر موهای چرب تری دارید باید بیشتر آنها را شست و شو دهید.

شکل مو

بافت مو نیز در سرعت پخش شدن چربی به روی مو بسیار موثر است. موهای فر و مجعد حرکت چربی به روی مو را کند می کند. پس اگر موهایتان فر است شاید بهتر باشد تنها هفته ای یک بار موهایتان را شامپو بزنید. اما افرادی که موهای صافی دارند نیاز بیشتری به شامپو کردن موهای خود احساس می کنند.

آرایش مو

اگر از جمله افرادی هستید که موهایتان بر اثر فر، رنگ و یا دیگر روندهای آرایشی آسیب دیده، بهتر است از شامپو کردن زیاد موهای خود پرهیز کنید.

اما در نهایت این مسئله چیزی است که خودتان باید آن را متوجه بشوید و بر اساس سیستم بدنی خود راهکار مناسب را درنظر بگیرید. نگران نباشید چند روز شامپو نکردن موها ظاهرتان را بر هم نمی زند.

Tags:

یک دیدگاه