اثرات عصبی فشار خون بالا

blood-pressure

اثرات عصبی فشار خون بالای طولانی مدت را می توان به تغییرات در شبکیه چشم و CNS سیستم عصبی مرکزی (مغز) تقسیم نمود، چون شبکیه تنها بافتی است که در آن می توان مستقیما شریانها و آرتریولها را مشاهده نمود معاینه مکرر افتالموسکوپی فرصت مشاهده پیشرفت اثرات عروقی فشار خون بالا را فراهم می کند.

تقسیم بندی KeithWagener Barker در مورد تغییرات شبکیه در فشارخون بالا روش ساده و بسیار خوبی برای ارزیابی متوالی بیماران دچار فشارخون بالا می باشد افزایش شدت فشار خون بالا با اسپاسم کانونی و باریک شدن منتشر پیشرونده آرتویولها (شریانچه ها) و همچنین ظاهر شدن خونریزی، اگزودا، و ادم یا ورم پاپی همراه است ضایعات شبکیه اغلب باعث ایجاد اسکوتوم، تاری دید و حتی کوری، بخصوص در صورت وجود ادم پاپی یا خونریزی ناحیه ماکولا می گردد. ضایعات ناشی از فشارخون بالا ممکن است بطور حاد ایجاد شوند و در صورتی که درمان منجر به کاهش بارز فشارخون گردد ممکن است به سرعت برطرف شوند. بندرت، این ضایعات بدون درمان برطرف می شوند برعکس، آرتریولو اسکلروز شبکیه ناشی از تکثیر اندوتلیوم ( سلولهای دیواره داخلی شریانها ) و سلولهای عضلانی می باشد و دقیقا نشان دهنده تغییرات مشابهی در اعضا دیگر است .

تغییرات اسکلروتیک به همان سرعت ضایعات  ناشی از فشارخون بالا را ایجاد نمی شوند و یا درمان هم بطور قابل ملاحظه ای پیشرفت نمی نماید. در تنتیجه افزایش ضخامت و سختی جدار، شکل آرتریولهای اسکلر و تیک تغییر می نماید و در محل تقاطع با وریدها در غلاف فیبروی مشترکشان آنها را تحت فشار قرار می دهد و باریکه نوری که از آرتویولها منعکس می شود در اثر افزایش کدورت جدار رگ تغییر می نماید.

اختلال عملکرد CNS  سیستم عصبی مرکز (مغز) در اثر فشار خون بالا

سردرد ناحیه پس سری که در اغلب موارد صبح وجود دارد از بارزترین علائم زود رس فشار خون بالا می باشد . گیجی، حواس پرتی، سرگیجه، وزوزگوش و کاهش دید یا سنکوپ نیز ممکن است مشاهده شود اما تظاهرات مهمتر مربوط به انسداد عروق، خونریزی یا انسفالوپاتی می باشد. بیمار یزایی انسداد عروقی و خونریزی کاملا متفاوت است.

انفارکتوس مغزی، ثانوی به افزایش آترواسکروزی است که در بیماران دچار فشار خون بالا مشاهده می شود در حالی که خونریزی مغزی نتیجه افزایش فشار شریانی و میکرو آنوریسم های عروقی مغزی (آنوریسم های Charcot Bouchard) است  تنها عوامل موثر شناخته شده بر پیدایش میکرو آنوریسم ها، سن و فشار شریانی می باشد. بنابر این جای تعجبی ندارد که فشار شریانی با خونریزی مغزی ارتباط بهتری نسبت به انفارکتوس مغزی یامیو کارد (قلبی ) دارد.

ضایعات مغزی ناشی از فشار خون بالا

فشار خون بالای شدید، اختلال هوشیاری، افزایش فشار داخل جمجمه، رتینو پاتی (ضایعات چشمی ) همراه با ادم پاپی و تشنج. بیمار یزایی آن مشخص نیست اما احتمالا ارتباطی با اسپاسم آرتریولی یا ادم مغزی ندارد نشانه های عصبی کانونی غیر شایع هستند و در صورت وجود یا احتمال بیشتر تشخیص انفارکتوس، خونریزی یا حملات گذرای ایسکمیک (اختلال در اکسیژن رسانی ) را مطرح می نمایند هر چند که بعضی از محققین عقیده دارند که کاهش دادن سریع فشار شریانی در این بیماران ممکن است اثرات سوئی بر جریان خون مغز داشته باشد، بیشتر مطالعات نشان می دهد که این نظریه درست نیست.

اثرات کلیوی فشار خون بالا

شایع ترین ضایعات عروقی کلیه در فشار خون بالا ضایعات آرتریولو اسکروتیک آرتریولهای آوران و وابران و کلافه مویرگی گلومرول می باشد و این ضایعات موجب کاهش میزان پالایش گلومرول و اختلال عملکرد لوله های کلیوی می گردند. به علت ضایعات گلومرول، پروتئینوری (دفع پروتئین از راه ادرار ) و هماچوری میکروسکوپی (دفع خون از طریق ادرار )

ایجاد می شود و تقریبا ۱۰درصد موارد مرگ و میر ثانوی به فشار خون بالا، ناشی از نارسایی کلیه می باشند.

خونریزی در فشار خون بالا تنها از ضایعات کلیوی نمی باشد، خونریزی از بینی، خلط خونی و متروراژی (افزایش خونریزی در هنگام عادت ماهانه ) نیز در این بیماران شایع است.

Tags:

یک دیدگاه