بیماریهای واگیردار در سنین مدرسه

school-age-sickness

کودکان عزیز ناگزیر باید به مدرسه بروند و علم بیاموزند. با این حال بخاطر تجمع کودکان در یکجا و رعایت نکردن بهداشت فردی، کودکان دچار انواع بیماریها می شوند. دکتر فرامرز رمضانی در مورد بیماریها و چگونگی ابتلا به آنها را توضیح می دهند:

  • آنژین استرپتوکوکی (آنژین چرکی گلو)

بیماری حاد عفونی و مسری است که با گلو درد و تب شروع می شود. عامل بیماریزا، میکربی به نام استرپتوکوک است.

شروع بیماری اغلب ناگهانی و با لرز شدید و تب ۳۹ تا ۴۰ درجه است. چهره بیمار گاهی رنگ پریده و زمانی برافروخته است. چنانچه خیلی شدید باشد بیمار در حالت نیمه بیهوشی و در اطفال توام با تشنج است.

طفل از درد گلو چه در حال عادی و چه هنگام نوشیدن و بلع رنج می برد. غدد لنفاوی زیر گردن بزرگ و سفت می شود. حلق متورم و قرمز رنگ شده، لوزه ها بر جسته و رنگ قرمز تند دارد. در اکثر اوقات یک غشاء سفید رنگ و یا دانه های سفید که در حقیقت ترشحات چرکی است روی لوزه ها قرار گرفته است.

گلو درد استرپتوکوکی در بعضی موارد همراه با چرک گلو نبوده ضمنا علائم بیماری نیز خفیف می باشد و در مخاط حلق و گلو فقط تورم و قرمزی وجود دارد.

اغلب همین فرمهای خفیف بیماری است که به علت عدم درمان و یا درمان ناقص منجر به بروز عوارض بیماری از قبیل گوش درد چرکی، آبسه لوزه و بالاخره دو عارضه خطرناک آن یعنی ورم حاد کلیه و تب رماتیسمی که مقدمه رماتیسم قلبی است می شود. برای تشخیص واقعی آنژین استرپتوکوکی آزمایش از ترشحات حلق بیمار ضرورت کامل دارد دوره کمون کوتاه و معمولا سه روز است.

سرایت این بیماری بطور مستقیم از تماس با بیمار یا حاملین بیماری و سرایت غیر مستقیم در اثر تماس اشیاء آلوده شده بیمار ایجاد می شود.

چنانچه دانش آموزان تحت درمان با ترکیبات داروئی موثر (نظیر پنی سیلین ) به مقدار کافی قرار گیرد اغلب واگیر نداردو ۲۴ ساعت بعد می تواند به مدرسه برود.

پیشگیری بیماری:

  1. جدا نمودن دانش آموز بیمار و ارجاع به پزشک.
  2. اجرا و رعایت دستورات بهداشتی.
  • آبله مرغان

آبله مرغان بیماری شایع ویروسی بسیار واگیردار دوران دبستان است. سرایت بیماری از طریق تماس مستقیم و یا قطرات ریز مجاری تنفسی قابل انتقال است. بیماری از چند روز مانده به شروع تظاهرات بالینی تا حدود یک هفته پس از بروز دانه ها(بثورات) قابل سرایت است. دوره کمون حدود ۲-۳ هفته است. ۱تا ۳ روز پس از آغاز بیماری دانه و بثورات برروی بدن ظاهر می شود.

تظاهرات بالینی :

شروع بیماری اغلب با تب خفیف، خستگی و بی اشتهائی به مدت ۱-۲ روز است و سپس دانه ها ظاهر می شود. ضایعات در نقاط مختلف بدن بخصوص در تنه و کمتر در اندامها ظاهر می شود و مدت چند روز ادامه می یابد. ابتلا به آبله مرغان باعث مصونیت دائم می گردد.

پیشگیری از طریق رعایت بهداشت فردی و ارجاع به پزشک وممانعت از ورود دانش آموز به مدرسه (حدودا ۷روز) انجام می گیرد. پس از دلمه بستن تاولها بیماری مسری نبوده و پس از حدود یک هفته استراحت در منزل دانش آموز می تواند به مدرسه برود.

  • اریون

اریون بیماری ویروسی واگیردار شایع دوران کودکی است، این بیماری در کودکان سنین مدرسه شایع است سرایت و انتقال بیماری توسط ترشحات و قطرات ریز مجاری تنفسی آغشته به بزاق می باشد. بیماری از حدود یک هفته قبل تا حدود ۱۰ روز پس از شروع تظاهرات واگیردار می باشد. دوران کمون بین ۱۴-۲۴ روز می باشد.

تظاهرات بالینی:

در حدود یک سوم موارد بیماری بدون هیچگونه علائم بالینی می باشد. شایعترین شکل بالینی بیماری تورم غدد بناگوشی می باشد.
بیماری معمولا با تب، خستگی، سردرد و درد عضلات گردن شروع شده و در طی ۲۴ ساعت درد و تورم در یکی از غدد بناگوشی ظاهر می شود که طی ۲-۳ روز به حداکثر می رسدو پادرد و ناراحتی هنگام غذا خوردن و نوشیدن مایعات ترش همراه است. در اغلب موارد پس از چند روز غده بناگوشی طرف دیگر نیز مبتلا می گردد. ابتلا به اریون موجب مصونیت دائم می باشد. پیشگیری عمدتا شامل جدا کردن دانش آموز بیمار، ممانعت از رفتن مدرسه به مدت ۱۰ روز، رعایت اصول بهداشت فردی و ارجاع به پزشک مرکز بهداشتی درمانی است.

  • اکسیور(کرمک)

یکی دیگر از بیماریهای انگلی شایع در سنین کودکی کرمک است. کرمک، کرم استوانه ای است که درروده بزرگ و ناحیه مقعد زندگی می کند. انتقال تخم کرم معمولا توسط آلودگی دستها بخصوص در جریان خاراندن مقعد پیش می آید. مهمترین علائم بالینی خارش مقعد خصوصا هنگام شب است. این بیماری نزد کودکان عموما دانش آموزان دبستانی خصوصا شایع است. سهولت انتقال کرم اکسیور باعث می گردد که بیماری در افراد خانواده و سپس بین همکلاسی ها شایع گردد.

معمولا بزرگترهای خانواده مخزن این انگل قرار میگیرند و آن را به کودکان منتقل می کنند. عدم وجود نشانه های بالینی شدید در بزرگترها که بیشتر بصورت خارشهای شدید ناحیه مقعد تظاهر می کند، منجر به مخفی ماندن بیماری و انتقال به کودکان می شود. دست افراد و بخصوص زیر ناخن ها همواره آلوده به تعداد زیادی تخم کرم است که دانش آموزان در معاشرت و تبادل مواد غذایی به یکدیگر تخم کرمها را به هم منتقل می کنند. کلیه کودکانی را که از خارش ناحیه مقعد رنج می برند باید تحت نظر داشته و برای تشخیص بیماری به پزشک ارجاع داد.

بازدید از منازل دانش آموزان مبتلا و توجیه پدران و مادران نسبت به چگونگی انتقال بیمار برای ریشه کن کردن اکسیور از منازل و در نتیجه دبستانها ضرورت دارد. توصیه های لازم در زمینه پیشگیری عبارتند از : استفاده از آب آشامیدنی سالم و بهداشتی، استفاده از توالت های بهداشتی، رعایت بهداشت فردی، نظافت و کوتاه نگاه داشتن ناخن ها، شستن دست ها بعداز مدفوع، تعویض منظم لباسهای زیر و ملافه و شستن آنها در آب گرم و بلاخره ارجاع به پزشک در کنترل بیماری نقش اساسی دارد.

Tags:

یک دیدگاه