آیا می‌دانید که چرا درایو پیش‌فرض کامپیوترها C نام دارد؟!

24tech_1

رایانه‌های شخصی مدت نسبتا زیادی است که مهمان خانه‌های‌مان هستند و در این مدت به صورت روزانه با آن‌ها سرو کار داریم و بیشتر وقت خود را با آن‌ها می‌گذرانیم. در این بین برخی مسائل به صورت پیش فرض وجود داشته‌اند و برای بسیاری افراد نیز سوالاتی در رابطه با آنها پیش آمده است که گاها جواب‌شان را هم نیافته‌اند. یکی از این موارد که سال‌هاست با آن سروکار داریم، استفاده از درایو سخت افزاری C به عنوان درایو پیش فرض کامپیوتر است.

در سال‌های دور شرکت IBM تصمیم گرفت تا فضاهای ذخیره سازی متفاوتی را با نام‌هایی ساده وارد کامپیوترها کند. برای نخستین بار از آنها در سیستم CP/CMS همین کمپانی در اواخر دهه ۶۰ میلادی استفاده شد. پس از روی کار آمدن مایکروسافت، IBM نیز تصمیم گرفت تا این سیستم را تغییر دهد و به همین دلیل CP/M یا همان (DOS-86) را از مایکروسافت خرید و پس از دادن تغییراتی در ساختار آن، از این سیستم با برند MS-DOS در کامپیوترهای خود استفاده نمود.

رایانه‌ها در آن زمان از قادر به ذخیره سازی فضای زیادی نبودند، به همین دلیل از درایوهای فلاپی دیسک استفاده می‌کردند تا بتوانند فلاپی‌های مشخصی را از کاربر دریافت و به کامپیوتر بشناسانند. در نتیجه این درایوها از نخستین نام در الفبای انگلیسی با نام A استفاده کردند. از آنجایی که فلاپی‌ها سایز متفاوتی داشتند پس نیاز به درایو های متفاوتی نیز برای خواندن آن‌ها بود، به همین ترتیب برخی کامپیوترها به دو درایو مجهز شدند که از آن با نام B یاد می‌شد. پس از آن علم به سمت و سویی دیگر رفت و دیسک‌های سخت وارد کامپیوترها شدند و حرف C به آنها تعلق گرفت.

اگر هنوز هم میان رایانه‌های شخصی مدلی را مجهز به درایو فلاپی دیسک یافتید، بدانید که با نام A در سیستم شناخته می‌شود. با اینکه در دنیای امروزی دیگر جایی برای CD ها و DVD ها هم نیست چه رسد به فلاپی‌ها (!) اما این قضیه به یک امر روتین تبدیل شد و حتی با حذف درایوهای فلاپی دیسک نیز نام A به دیسک‌های سخت داده نشد تا همچنان از آنها با نام C یاد شود. البته با دسترسی به فایل‌های سیستمی هم می‌توانید نام درایو C را به راحتی تغییر دهید.

Tags:

یک دیدگاه