دویدن از بیمار شدن شما جلوگیری می‌کند

DrLife_2

بر اساس یک همه‌پرسی گسترده  توسط مجله  راننرز ورلد Runner’s World در سال ۱۹۹۱ حدود ۵۰ هزار نفر عادت دویدن و ورزشهای خود را توضیح دادند و سابقه بیماری‌هاشان را هم به طور کامل بیان کردند نتایج به دست آمده را  با علوم روز پزشکی و سلامت تطبیق دادند و  به نتایج زیر رسیدند:

بیماری‌های قلبی:

دونده‌هایی که در هفته حدود ۶ تا ۱۰ کیلومتر می‌دوند و در مجموع ۷۵دقیقه در هفته ورزشهای هوازی مثل ایروبیک و دوچرخه‌سواری می‌کنند ۴۰ درصد کمتر به سکته قلبی دچار می‌شوند. همینطور ۴۰ درصد کمتر از بیماری فشار خون دارند. برای کسانی که کلسترول بالا دارند هم دویدن بسیار مفید است. کسانی که در هفته  مجموعا ۱۰ کیلومتر می‌دوند ۴۵ درصد کمتر دچار کلسترول خون می‌شوند.

رماتسیم:

مطابق با داده‌ها دونده‌ها حدود ۲۰ درصد کمتر دچار رماتیسم استخوان می‌شوند. دلیل آن هم ساده است میزان چربی و وزن بدن دونده‌ها به نسبت کمتر از دیگران است. حتی میزان دویدن هم در احتمال ابتلا به این بیماری تاثیر دارد کسانی که در هفته بیشتر از ۱۵ تا ۲۰ کیلومتر می‌دوند ۱۶ درصد کمتر به بیماری آرتروز استخوان مبتلا می‌شوند.

بیماری‌های چشمی:

هیچ کس انتظار ندارد که ورزش بر روی سلامت چشم تاثیر بگذارد، اما تحقیقات دانشمندان نشان داده است که دو تا ۳۵ درصد خطر ابتلا به آب مروارید را از بین می‌برد.

تاثیرات شگفت‌انگیز دیگر دو بر روی بیماری‌هایی مثل دیابت، الزایمر سکته‌قلبی و مغزی برای همه روشن و واضح است. دویدن حتی پروسه پیری را هم به تاخیر می‌اندازد. بنابراین هزینه کردن برای یک کفش دو مناسب باعث میشود که از خیلی از هزینه‌های درمان و دارو در امان بمانید.

Tags:

یک دیدگاه