ساخت کوچک‌ترین ضربان‌ساز دنیا

DrLife_4

محققان یک شرکت ایرلندی، کوچک‌ترین ضربان‌ساز دنیا را ارائه داده‌اند که به اندازه یک کپسول ویتامین بوده و می‌توان با استفاده از یک کاتتر، آن را درون بدن کاشت.ضربان‌ساز ساخته‌شده توسط شرکت Medtronic، سیستم ضربان‌ساز ترانس‌کاتتر (Micra TPS) نام دارد.

ضربان‌سازهای معمولی در یک بسته و طی عمل جراحی زیر پوست قفسه سینه کاشته شده و برآمدگی قابل‌رویتی ایجاد می‌کنند. این ضربان‌سازها توسط سیم‌های الکتریکی به قلب متصل می‌شوند که این موضوع ممکن است در صورت پارگی سیم منجر به مشکلاتی برای فرد شود.

با این حال، ضربان‌ساز Micra TPS فاقد هر نوع سیمی است و مستقیما به قلب متصل می‌شود؛ این سیستم، با استفاده از یک الکترود موجود بر روی یکی از سرهایش، تحریک الکتریکی ایجاد می‌کند.ضربان‌ساز ابداعی از طریق ایجاد یک برش کوچک در ران و با استفاده از یک کاتتر از میان شریان فمورال در درون قلب کاشته می‌شود.کاشت این ضربان‌ساز بریدگی کمتری بر جای می‌گذارد و هیچ برآمدگی در زیر پوست برای نشان‌دادن حضور آن ایجاد نمی‌شود. زمانی که ضربان‌ساز نصب شد، می‌توان از یک کاتتر برای جاسازی دوباره یا برداشتن آن در صورت نیاز استفاده کرد. باتری این ضربان‌ساز برای حدود ۱۰ سال کار می‌کند و این ابزار برای گرفتن اسکن ام‌آر‌آی از تمامی بدن ایمن است.

Tags:

یک دیدگاه