یک آغوش امن ضد استرس

DrLife_4

دانشمندان به تازگی اعلام کرده‌اند که در آغوش گرفتن کسانی که دوستشان دارید می‌تواند شما را علیه استرس‌های زندگی روزمره واکسینه کند.

نتایج مطالعه‌ای که به تازگی به‌وسیله محققان کالج علوم‌انسانی دانشگاه کارنگی کلون انجام شده، نشان می‌دهد در آغوش گرفتن افراد خانواده، دوستان و… نوعی حمایت اجتماعی است که باعث می‌شود افراد کمتر احساس اضطراب و استرس کنند و کمتر بیمار شوند.

همچنین در آغوش گرفتن بیمار نیز می‌تواند در تخفیف یافتن علائم بیماری اش موثر باشد. به گفته پروفسور شلدون کوهن، روان‌پزشک، بغل کردن گونه‌ای از ابراز حمایت اجتماعی است که به‌عنوان نشانه داشتن رابطه صمیمانه و مهربانانه تلقی می‌شود. به گفته وی، قرار گرفتن در معرض حمایت‌های اجتماعی از شیوع افسردگی در افراد می‌کاهد و استرس را نیز کاهش می‌دهد. در این مطالعه بیش از ۴۰۰ فرد بالغ و بزرگسال مورد بررسی قرار گرفته و از طریق پرسشنامه و مصاحبه‌های چهره به چهره به سوالاتی درباره زندگی اجتماعی و روابط صمیمانه خود با دوستان و اعضای خانواده پاسخ داده‌اند.

نتایج به دست آمده نشان داد که حمایت اجتماعی می‌تواند استرس را کم کند و مانع از بروز بیماری‌های ویروسی و…. درافراد شود و بغل کردن به‌عنوان یک نوع حمایت اجتماعی در ۳/۱ موارد موثر است.

 

Tags:

یک دیدگاه