فواید داشتن یک رژیم غذایی مناسب

DrLife_1

داشتن یک رژیم غذایی مناسب، به معنای داشتن یک بدن سالم است. رژیم غذایی مناسب رژیمی است که در آن میوه، سبزیجات، حبوبات، چربی های مفید، لبنیات کم چرب و کمی پروتئین حیوانی و یا گیاهی وجود داشته باشد.

معمولاً در هرم تغذیه، مقدار هر یک از این مواد مشخص شده است. این هرم، معمولاً به عنوان یک راهنما برای تغذیه به کار میرود و تضمین کننده بدنی سالم است. در حقیقت، از نظر متخصصین، رژیمی مناسب است که شامل مواد کربوهیدراتی، چربیهای مفید و پروتئین مورد نیاز بدن برای عملکرد روزانه باشد.

کنترل وزن:

اگر از یک رژیم غذایی متوازن استفاده کنید، اولین فایده بزرگ آن، کنترل وزن است. طبق گزارش یکی از موسسات تغذیه در سال ۲۰۰۶، تقریباً نزدیک به ۷۲ میلیون نفر از جمعیت بالای ۲۰ سال آمریکا به چاقی مبتلا هستند. معمولاً افرادی که شاخص توده بدنی آنها بالاتر از ۳۰ باشد، چاق محسوب میشوند. خوردن مناسب، به چند طریق از بروز چاقی در افراد جلوگیری میکند: اول اینکه کسانی که تغذیه مناسبی دارند، میزان کالری دریافتی بدن آنها کم تر میشود، دوم اینکه خوردن مناسب باعث جذب مقدار بالای فیبر در بدن میشود. فیبر ماده ای معدنی است که در میوه ها، سبزیجات و تمام حبوبات یافت میشود. فیبر باعث میشود بدن احساس سیری کند و این سیری مدت زمان بیشتری طول میکشد. بنابراین فرد مواد غذایی کمتری استفاده میکند. در نهایت، خوردن مواد غذایی مناسب، متابولیسم بدن را تحت تاثیر قرار داده و باعث سوختن کالری بیشتری در بدن میشود.

سلامت قلب:

جایگزین کردن غذاهای پرچرب و دارای کربوهیدرات های مضر با غذاهای سالم و سبزیجات، به سلامت قلب کمک میکند. معمولاً کلسترول های مضر، LDL و کلسترول های مفید نیز HDL نامیده میشود. کلسترول مضر در غذاهای سرخ کردنی و چرب وجود دارد در حالیکه کلسترول مفید در موادی مانند روغن زیتون و قزل آلا یافت میشود. میزان بسیار زیاد کلسترول LDL در خون، باعث ایجاد پلاگ هایی در رگ های خونی میشود. این امر به مرور زمان باعث سفت شدن شریان های قلب و بیماری های آن میشود. کلسترول HDL کلسترول های مضر را از جریان خون جدا کرده و آنها را به کبد میفرستند. کبد کلسترول های مضر را از بدن خارج میکند. داشتن رژیم غذایی سالم، دارای مقدار بالایی فیبر است. این ماده سطوح کلسترول مضر خون را کنترل میکند.

قند خون:

داشتن رژیم غذایی سالم، باعث کنترل میزان قند خون شما میشود. با خوردن مقدار مناسب مواد کربوهیدرات دار، قند خون تنظیم میشود. خوردن غذاهای شیرین و مواد غذایی کربوهیدرات دار ناسالم، باعث افزایش ناگهانی سطح گلوکز خون در سیستم گردش خون شما میشود. اگر چه سلول های بدن برای تولید انرژی به گلوکز نیاز دارند، اما مقدار زیاد گلوکز خون مقاومت انسولین را کاهش داده و بیماری دیابت ایجاد میشود. انسولین یکی از هورمون های مهم بدن است و وظیفه آن، سد کردن توان سلول ها برای جذب بیش از حد گلوکز از رگ های خونی است. هنگامی که سلول ها از طریق انسولین مقاوم شدند، نمیتوانند گلوکز زیادی را از خون جذب کنند. این امر باعث کاهش سطح گلوکز خون و داشتن جریان خونی سالم میشود. این امر از صدمه به رگ های خونی نیز جلوگیری میکند.

جلوگیری از بیماری:

داشتن رژیم غذایی سالم و خوردن مواد غذایی مناسب، از بروز بیماری ها هم پیشگیری میکند. غذاهای سالم، مخصوصاً سبزیجات، دارای مواد شیمیایی گیاهی بسیار مفیدی برای بدن هستند. مواد شیمیایی گیاهی، ترکیباتی هستند که قدرت دفاعی بدن شما را در مقابل بیماری ها افزایش میدهد. داشتن رژیم غذایی مناسب همچنین از بروز شرایطی که باعث بیماری میشود جلوگیری میکند. برای مثال، طبق تحقیقاتی که در یکی از بیمارستان های معروف صورت گرفت، عدم استفاده از غذاهای چرب و کاهش مقدار غذای مصرفی، از بروز سرطان های بیشماری جلوگیری میکند. خوردن مواد غذایی مناسب، از بروز بیماریهای قلبی، دیابت، سکته و حتی آلزایمر جلوگیری میکند.

 

Tags:

یک دیدگاه