سیستم رانندگی خودکار باعث بیماری ماشین گرفتگی می‌شود !

Cartech_1

کان‌های ناشی از رانندگی در ماشین‌های دارای سیستم رانندگی خودکار، ممکن است باعث حالت تهوع شود. محققان دانشگاه میشیگان امریکا، آزمایشی بر روی ۳۲۰۰ نفر در سراسر دنیا انجام داده‌اند. نتیجه این آزمایش این است که، ۶ تا ۱۲ درصد کسانی که با ماشین‌‌های دارای سیستم رانندگی اتوماتیک، به تردد می‌پردازند، به بیماری ماشین گرفتگی دچار می‌شوند.

بیماری ماشین گرفتگی، مشکلی است که در اثر تکان‌های مداوم و تکراری، بیشتر در سفر برای برخی افراد پیش می‌آید و به آن بیماری سفر نیز گفته می‌شود. علائم آن سرگیجه و حالت تهوع است. این بیماری، نه تنها در سفر بلکه در جاهای دیگری مثل شهر بازی‌ها نیز ، دیده می‌شود.

بیماری ماشین گرفتگی در ماشین‌های دارای سیستم رانندگی خودکار، بیشتر از ماشین‌های عادی بروز می‌کند. تضاد در اطلاعات رسیده به مغز، از طریق دستگاه دهلیزی (مربوط به گوش) و چشم‌ها، عدم توانایی در تشخیص جهت حرکت و عدم کنترل جهت حرکت، از جمله عواملی است که بیماری ماشین گرفتگی را در این ماشین‌ها تشدید می‌کنند.

عوامل ماشین گرفتگی

عامل اول:

وقتی که ارتباط بین گوش داخلی که مسئول حفظ تعادل است و چشم‌ها ازبین می‌رود، بیماری ماشین گرفتگی تشدید می‌شود. این مشکل در کسانی دیده می‌شود که کتاب خواندن در ماشین در حال حرکت، باعث بد شدن حالشان می‌شود. در این حالت، چشم‌ها سعی بر این دارند با تمرکز بر روی کتاب، ساکن بودن را القا کنند، ولی گوش‌های شما حرکت داشتن شما را به مغز اعلام می‌کنند.

عامل دوم:

هنگامی که ما در حال رانندگی نیستیم، خیلی به این فکر نمی‌کنیم که مسیر بعدی چیست. و از آنجایی که ما کار دیگری در این ماشین‌ها نداریم، شروع به خواندن کتاب، بازی کردن با گوشی و گپ زدن با دیگر سرنشینان، می‌پردازیم. پس احتمالا اصلا به جاده نگاه نکینم. این کار باعث می‌شود که ما ندانیم که چه زمانی، ماشین تغییر مسیر می‌دهد یا ترمز می‌کند. بعضی از افراد در این حالت دچارماشین گرفتگی می‌شوند.

عامل سوم:

سومین و آخرین عامل، در مورد کنترل کردن ماشین است. بعضی افراد اگر کنترل فرمان ماشین در دستشان نباشد، اذیت می‌شوند. به این ترتیب، عامل دوم تشدید می‌شود. وقتی که فرمان در دست شما نیست، پیشبینی سرعت گرفتن، پیچیدن و ترمز گرفتن، سخت می‌شود. و این برای بدن خوب نیست.

محققان بر این باورند که با انجام برخی اصلاحات، می‌توان شدت ماشین گرفتگی را کمتر کرد. در ماشین‌های دارای این سیستم، با بزرگ کردن پنجره‌ها، دید بیشتری از فضای بیرون داشته باشیم، مانیتورهایی نصب کنیم، که فضای بیرون را نمایش بدهند. نمایشگرهای کاربردی طوری قرار بگیرند که سرنشینان مجبور باشند، رو به جلو بنشینند. صندلی‌های گردان حذف شود. تکان‌های سر را محدود کنیم. صئدلی‌ها طوری باشند که راحت در آنها لم بدهیم.

Tags:

یک دیدگاه