سیگار الکترونیکی e-cigarette

DrLife_3

تولیدکنندگان سیگار الکترونیکی ادعا می کنند که e-cigarette به محیط زیست ضرر نمی زند. حاوی هزاران ماده شیمیایی اضافه شده در سیگار نیست. خاکستر، دود و بو ندارد و می توان آن برای ترک سیگار نیز به کار کرد. آرزوی کمپانی های سیگار برای بی خطر جلوه دادن و حذف نگاه منفی به تنباکو با سیگار الکترونیکی که توسط دکتر داروساز چینی Hon Lik اختراع شد جامه عمل پوشید.

سازمان بهزیستی جهانی در سال ۲۰۰۸ به صورت دو پهلویی بدون آنکه مصرف آن را مضر تشخیص دهد از ادعاهای مثبت در باره آن، به خاطر نبودن تحقیقات ثبت شده اظهار نگرانی کرده است. گزارش های مبنی بر افزایش ابتلا به سرطان ریه به خاطر ماده اصلی مورد مصرف در مایع نیکوتین propylene glyco این فراورده جدید منتشر شده است. با این وجود بسیاری از مراکز پزشکی از جمله موسسه خصوصی « مایو کلینیک» در انتظار آزمایش های وسیعتر در این باره هستند.

فرانسه به تازگی مصرف e-cigarette را در اماکن عمومی در بسته نظیر رستورانها، ادارات و سایر اماکنی که کشیدن سیگار ممنوع است به اجرا گذاشته است. بالاترین مقدار مصرف سیگار الکترونیکی در چین است که بیش از ۳۵ درصد جمعیت سیگاری هستند و قانونی نیز برای عدم استفاده ان در اماکن عمومی تصویب نشده است. بی شک e-cigarette از خصوصیات مثبتی نیز برخوردار است و برای آنهایی که سالهاست سیگار می کشند می تواند جایگزین کم ضررتری باشد. اما مراکز بهداشتی به این نکته اساسی اشاره می کنند که شیک بودن، قابل دسترس بودن یشتر آن به نسبت سیگار معمولی و استفاده از انواع معطر، آسیب بزرگی خواهد بود به تصویر منفی که در باره سیگار وجود دارد. مهمترین نگرانی ها متوجه نسل جدید است که در پی سالها برنامه ریزی در سیستم آموزش و پرورش جهان، در طی دو دهه اخیر، اعتیاد به سیگار در بین آنها سیر نزولی داشته است.

به نظر می رسد رشد بیسابقه e-cigarette به عنوان جانشین سیگار، خطر جذب نوجوانان و جوانان به سمت سیگار الکترونیکی و بعد به سیگار واقعی را افزایش خواهد داد. سیگار الکترونیکی از سال ۲۰۰۴ وارد بازار جهانی شده است و با سرعت قابل توجهی، جای خود را بین اقتصاد سالانه ۷۰۰ میلیارد دلاری تنباکو باز می کند.

Tags:

یک دیدگاه