تشخیص خستگی راننده از روی ضربان قلب و فعالیت عضلات

DrLife_3

خستگی رانندگان دلیل اصلی تصادفات جاده‌ای منجر به مرگ در سراسر جهان است. در استرالیا، تخمین زده می‌شود که خستگی در حین رانندگی ۲۰ تا ۳۰ درصد تمام مرگ‌های جاده‌ای را به خود اختصاص می‌دهد به‌طوری‌که افراد در ساعات متداول خواب یعنی ۱۰ تا ۴ صبح دچار تصادفات شدیدتری می‌شوند.

حال برای مقابله با این مشکل، محققان سراسر جهان در تلاش بوده‌اند تا دستگاه‌هایی را تعبیه کنند که به رانندگان درباره علائم خواب‌آلودگی در حین رانندگی هشدار دهند قبل از آن‌که خیلی دیر بشود. یک گروه از محققان دانشگاه فناوری سیدنی (UTS) در استرالیا اعلام کرده‌اند که به نهایی کردن یک دستگاه شناسایی خواب‌آلودگی بسیار نزدیک شده‌اند. این سیستم از حسگرهای درون ماشینی و فناوری قابل پوشیدن استفاده می‌کند تا نشانه‌های فیزیولوژیکی مهم را مثل ضربان قلب و فعالیت عضلات بخواند. الگوریتم‌های پیچیده‌ای می‌توانند برای پیش‌بینی خستگی و دادن هشدار دقیق به رانندگان در صورت خواب‌آلودگی مورداستفاده قرار گیرند.

این سامانه بر روی علائم فیزیولوژیکی با استفاده از دستگاه‌هایی مثل مچ‌بند که فعالیت قلب را می‌سنجد، دوربین‌های ویدئویی و حسگرهای صندلی و فرمان تمرکز می‌کند. اکثر کمپانی‌های خودروساز دستگاه‌های شناسایی مختلفی را برای هشدار دادن به رانندگان از طریق سیگنال‌های قابل‌شنیدن و پیغام‌های متنی تعبیه کرده‌اند. بعضی از آن‌ها حتی به سامانه‌های GPS متصل می‌شوند تا به راننده نزدیک‌ترین توقفگاه برای استراحت را نشان دهد. اما اکثر آن‌ها به منحرف شدن خودرو یا بسته شدن پلک و غیره اکتفا می‌کنند. درحالی‌که سیستم جدید نشانه‌های خفیف‌تر خواب‌آلودگی را شناسایی می‌کند.

درنهایت باید دانست که خستگی حین رانندگی امری اجتناب‌ناپذیر است. لذا در کنار مفید بودن چنین دستگاه‌هایی باید متوجه بود که مهم‌ترین کار استراحت کردن برای مدتی کوتاه به ازای هر ۲ ساعت رانندگی است.

 

Tags:

یک دیدگاه