مواد معدنی و غذایی برای تقویت عملکرد کودکان

GemLife_tavalod-ta-5-salegi

تغذیه مناسب و عادات غذایی درست باعث سلامت جسمی و روحی کودکان در دوران کودکی و بلوغ آنها می شود. اغلب بیشتر والدین اطلاعاتی کلی درباره تغذیه کودکان خود دارند. اما هنوز هم هر روز تغییرات زیادی در تغذیه رخ میدهد و ممکن است شما هم بعضی مسائل مهم تغذیه ای را فراموش کنید. اگر میخواهید تمام نکات تغدیه ای کودکان را بدانید، مطمئن شوید که مواد معدنی و غذایی که در ادامه آورده شده است در رژیم غذایی کودکان شما گنجانده شده است.

منگنز یکی از مواد معدنی مورد نیاز بدن کودکان است. معمولاً بدن بیشتر کودکان از کمبود این ماده رنج میبرد. این ماده معدنی برای بدن کودکان بسیار لازم است چرا که این ماده باعث تقویت عملکرد قلب کودکان، سیستم عصبی، ساخت ماهیچه، تقویت سیستم ایمنی، افزایش انرژی و ساخت استخوان آنها می شود.

معمولاً هنگامی که صحبت از ساخت استخوان در بدن کودکان می آید، ما به یاد کلسیم می افتیم، اما آیا میدانید نیمی از ساختمان استخوان از منگنز تشکیل یافته است؟ برای کودکان بین ۱ تا ۳ سال، مقدار منگنز مورد نیاز روزانه ۸۰ میلیگرم و کودکان ۴تا ۸ ساله نیز ۱۳۰ میلیگرم است. برای افزایش میزان جذب منگنز در بدن کودکان، میتوانید از تخم کدو، سبزیهایی که دارای برگ سبز تیره هستند، لوبیا و تمام حبوبات در رژیم غذایی آنها استفاده کنید.

پتاسیم یکی از عناصر اصلی موجود در موز است. این عنصر نقش بسیار زیادی در تولید انرژی بدن، تقویت ماهیچه ها، بهبود عملکرد قلب و تقویت استخوان ها دارد. این عنصر خطر ابتلای کودکان به فشار خون بالا را کاهش میدهد. برای کودکان بین۱ تا ۳ سال مقدار پتاسیم مورد نیاز بدن آن ۳٫۰۰۰ میلیگرم و کودکان ۴ تا ۸ سال هم ۳٫۸۰۰ میلیگرم است. برای جذب مقدار پتاسیم مورد نیاز بدن کودکان، باید در رژیم غذایی آنها سبزیجات و میوه گنجانده شود. گنجاندن مقدار متوازنی از غذاهای دریایی، لبنیات و گوشت نیز به جذب پتاسیم در بدن کودکان کمک می کند.

فیبر یکی از مود غذایی مورد نیاز بدن افراد بالغ است. این ماده معدنی ماده ای بسیار موثر برای بدن کودکان نیز هست. فیبر به حرکات روده کودکان بسیار کمک کرده و از یبوست، دیابت نوع دو و ابتلای کودکان به امراض قلبی و کلسترول بالا جلوگیری میکند. فیبر همچنین وزن کودکان را متعادل میسازد. مقدار فیبر مورد نیاز بدن کودکان به سن آنها بستگی دارد و بهتر است برای آگاهی از میزان مورد نیاز بدن کودکان، با پزشک آنها مشورت کنید. برای گنجاندن فیبر میتوانید به رژیم غذایی کودکان عدس، لوبیا سفید، سبزیجات و غلات اضافه کنید.

ویتامین ای یکی دیگر از مواد معدنی است که بدن کودکان به آن احتیاج دارد. این آنتی اکسیدان با رادیکالهای آزاد مقابله میکند. اما این ویتامین کارهای بسیار زیاد دیگری در بدن مانند تقویت سیستم ایمنی و عملکرد بدن را انجام میدهد. کمبود ویتامین ای در رژیم غذایی کودکان میتواند ازتجمع چربی های مفید بدن که مورد نیاز فعالیت های روزانه آنهاست، جلوگیری کند. چرا که معمولاً ویتامین ای در غذاهای چرب یافت میشود. اغلب والدین این گونه غذاها را از رژیم غذایی کودکان حذف میکنند تا دچار چاقی نشوند. اما این عمل می توانید به جای مفید بودن، برای کودکان مضر باشد. برای اطمینان از مقدار مناسب ویتامین ای در رژیم غذایی کودکان، باید از سبزیجاتی که دارای برگ های سبز تیره هستند، جوانه گندم، روغن سبزیجات و دانه های چرب مانند تخمه آفتابگردان استفاده کنید. سه گرم بادام یا مقدار اندکی اسفناج در غذای کودکان میتواند نیاز آنها را برطرف کند.

Tags:

یک دیدگاه