پردیس ثابتی،پزشک و محقق ویروس ابولا

DrLife_3

پردیس ثابتی در ۱۹۷۵ در تهران به دنیا آمد. پدر و مادر وی، نانسی و پرویز ثابتی، پیش از  انقلاب اسلامی در ایران به آمریکا مهاجرت کردند. پردیس در ۱۹۹۷ لیسانس زیست‌شناسی  از مؤسسه فناوری ماساچوست، در سال ۲۰۰۲ دکترای ژنتیک از دانشگاه آکسفورد و در سال ۲۰۰۶ دکترای پزشکی خود را از دانشگاه هاروارد دریافت کرد.

پردیس ثابتی که سرپرستی تیم تحقیقاتی ویروس ابولا را بر عهده دارد، در سال گذشته درباره ویروس ابولا تحقیقاتی به عمل آورد که در مرکز مطالعات زیستی ثبت شد تا دانشمندان و پژوهشگران جهان به آن دسترسی داشته باشند. بر اساس تحقیقات دکتر پردیس ثابتی و تیم همراه او بود که شیوه شیوع و فعالیت ویروس ابولا کشف و تشریح شد.پردیس ثابتی سومین زن در تاریخ است که با معدل ۱۰۰ و مدارج کامل تحصیل در دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد را به پایان رسانده است. پردیس یکی از سرشناس‌ترین محققان آمریکا در زمینه بررسی ژنوم مالاریا است که از بنیاد بیل و ملیندا گیتس بالغ بر دو میلیون دلار بودجه پژوهشی دریافت کرده است.

وی اواخر تابستان گذشته در مقاله‌ای که در مجله علمی «ساینس» منتشر شد نوشت: «اکنون ما می‌دانیم که فعالیت ویروس ابولا چگونه است و می‌توانیم ببینیم که می‌خواهیم با چه چیزی مبارزه کنیم». پردیس ثابتی علاوه بر اینکه از سوی گروه بین‌المللی Creators Synectics به عنوان یکی از ۱۰۰ چهره نابغه جهان در رده ۴۹ معرفی شده است،  از سوی مجله تایم نیز جزو یکی از ۱۰۰ چهره تأثیرگذار سال برگزیده شد.

پردیس در هنر نیز فعال است و در یک گروه آلترناتیو راک به نام «تاوزند دیز/هزار روز» می‌خواند و می‌نوازد و تا کنون سه آلبوم منتشر کرده است.

Tags:

یک دیدگاه