بهترین میوه ها و سبزیجات اردیبهشت ماه

DrLife_3

توت فرنگی

آیا می دانستید که توت فرنگی واقعا یک میوه نیست؟ تعجب نکنید؛ بخش قرمز و گوشتی توت فرنگی در حقیقت نهنج گل آن است و میوه واقعی همان دانه های ریز زرد رنگ روی سطح است. طعم بی نظیر توت فرنگی و خاصیت آنتی اکسیدانی بالای آن باعث شده تا جایگاه خاصی در انواع دسرها و سالاده های این فصل پیدا کند. توت فرنگی را می توان دو تا سه روز در یخچال نگهداری کرد البته نباید تا هنگام مصرف شسته و روی هم چیده شود. پاکت های بدون منفذ را نیز کنار بگذارید زیرا میوه باید نفس بکشد. دقت کنید که توت فرنگی های پرورشی تحت مقدار بیشتری از انواع افت کش ها و سموم هستند و به همین دلیل توصیه می شود انواع طبیعی را انتخاب کنید.

بادمجان

بادمجان در خاورمیانه به ” خاویار فقرا” معروف است زیرا پایه بسیاری از غذاهای محلی محسوب می شود. طعم و مزه ویژه آن باعث شده تا به عنوان جایگزین مناسبی به جای گوشت باشد. مقدار بسیار کم کالری و فیبر بالای باعث شده تا برای کسانی که به تناسب خود اهمیت می دهند عالی باشد. مقدار بالایی آنتی اکسیدان به خصوص در پوست دارد که البته دور ریخته می شود. بادمجان اصلا سرما را دوست ندارد و یخچال محیط مناسبی برای نگهداری آن نیست. بهتر است پس از خرید در کوتاهترین زمان طبخ شود.

خیار

خیار یکی از بهترین سبزیجات برای روزهای گرم است زیرا در چنین شرایطی نیز خنک می ماند و دمای درون خیار همیشه ۸ درجه کمتر از دمای محیط است. همچنین انتخاب مناسبی برای افرادی است که به تناسب اندام خود اهمیت می دهند زیرا بسیار کم کالری است و ۹۵% وزن آن را آب تشکیل داده است. خیار را می توان ۱ تا ۲ هفته درون پاکت سبزیجات در یخچال نگهداری کرد. البته نباید در مجاورت آن میوه هایی مانند سیب که اتیلن آزاد می کنند قرار دارد زیرا طعم تلخ آن را افزایش می دهد.

ریواس

طعم ترش و منحصر به فرد ریواس باعث شده تا علاوه بر اینکه به شکل خام مصرف شود، در ترکیب انواع خوراک هانیز طرفدار داشته باشد. مقدار بالای فیبرهای موجود در آن به خصوص فیبرهای حل نشدنی آن باعث شده تا انتخاب مناسبی برای تعادل چربی های خون و تنظیم عملکرده روده ها باشد. ساقه های ریواس را باید یک ساعت قبل از مصرف در آب سرد خیس کرد تا کاملا تمیز شود.

رازیانه

رازیانه گیاهی کوچک با طعم منحصر به فرد است که برای همراهی با ماهی و دیگر خوراک های دریایی عالی خواهد بود. معمولا قسمت پایین ساقه که شبیه پیاز است مصرف می شود اما برگ های آن نیز به خاطر مقدار بالای ترکیبات آنتی اکسیدانی، خوراکی است.

رازیانه سفید و یا سبز روشن و بویی شبیه به شیرین بیان دارد. بهتر است پیازهای کوچکتر را انتخاب کرد زیرا نسبت به پیازهای درشت تردتر هستند. این گیاه را می توان چند روز در پاکت بدون منفذ نگه داشت اما توصیه می شود هر چه زودتر مصرف گردد زیرا طعم خود را زود از دست می دهد.

Tags:

یک دیدگاه