گرگرفتگی های دوران یائسگی و رابطه آن با تغییرات مغز

DrLife_Template_Web

یائسگی زنان به مانند بلوغ، نقطه ی عطفی در زندگی زنان است و نشان می دهد که دوران قاعده شدن آن ها به پایان رسیده است.
با این حال بسیاری از زنان از به پایان رسیدن دوره های ماهانه خوشحال می شوند ولی برخی از نشانه های آن مثل گر گرفتگی برایشان خوشایند نیست. امروزه در مطالعه ای جدید مشخص شده است که احتمال تغییرات مغزی در زنانی که حالت گرگرفتگی دارند بیشتر است.
نشانه های گر گرفتگی، سرخ و گلگون شدن مکرر صورت همراه با حس حرارت یا گرما در قسمت بالایی بدن و به صورت موقتی است. آمارها نشان می دهد که در امریکا حدود ۷۵ درصد از زنان یائسه دچار گر گرفتگی می شوند. اگرچه گرگرفتگی معمولاً الگویی پایدار را درهر زن دنبال می کند، ولی معمولاً در دو سال اول یائسگی در اوج خود قرار دارد و با گذشت زمان کم می شود.
محققان دانشکده پزشکی دانشگاه پیتزبرگ در پنسیلوانیا _با بودجه و سرمایه گذاری موسسه ملی سلامت_ درمورد رابطه میان گر گرفتگی های مربوط به یائسگی و سلامت مغز به بررسی پرداختند. آن ها یافته های خود را در ژورنال منوپاوز منتشر کردند. تحقیقات تیم ربکا ترستون نشان داد که گر گرفتگی می تواند به شاخص های بیماری قلبی مثل تغییرات در رگ های خونی، فشار خون بالا و کلسترول بالا مربوط باشند.
تیم برای اجرای تحقیق ۲۰ زن میان سال را انتخاب کردند که تحت هورمون درمانی قرار نگرفته بودند. محققین گر گرفتگی های این زنان را در طول ۲۴ ساعت شبانه روز به وسیله ی دستگاهی که گرمای صورت آن ها را اندازه گیری می کرد، مشخص کردند. به علاوه تصویر برداری MRI از مغز این افراد انجام شد تا مشخص شود که آیا هایپراینتسیتی (نقطه های روشنی احتمال دارد حاصل بیماری های مربوط به رگ های ریز مغزی باشد) در این عکس ها وجود دارد یا خیر.
در حالی که زنان خودشان به طور متوسز سه حمله گر گرفتگی را در روز گزارش کرده بودند، نظارت های بیولوژیک متوسط هشت گرگرفتگی را نشان داد. احتمال این وجود دارد که بعضی از گر گرفتگی ها به این سبب گزارش نشده است که در حالی رخ داده اند که زنان در خواب بودند. نتایج نشان داد زنانی که در حال خواب گر گرفتگی های بیشتری دارند، دارای هایپراینتسیتی های قابل ملاحظه و بیشتری در اسکن های مغزیشان هستند.
یافته های آن ها نشان می دهد که رابطه ای میان گر گرفتگی های یائسگی و تغییرات رگ های خونی در مغز وجود دارد. او اضافه می کند که “برای درک این که آیا یکی از عوامل سبب دیگر عوامل می شود یا خیر، و یا این که آیا گر گرفتگی نشانه ی فرایند های وریدی دیگری است که بر سلامت مغز اثر می گذارد” نیاز به تحقیقات بیشتری دارد.

Tags:

یک دیدگاه