تاثیر ترتیب خوردن غذاها در کاهش قند خون

DrLife_Template_Web

مطالعات جدید محققان کالج پزشکی ویل کورنل در نیویورک سی تی نشان می دهد ، نظم خوردن غذاها تاثیر بسزایی بر سطح گلوکز و قند خون حاصل از غذا و سطح انسولین در افراد چاق دارد.

خودرن پروتئین، سبزیجات و چربی ها قبل از کربوهیدرات ها در غذا می تواند به پایین نگه داشتن سطح قند خون و گلوکر کمک کند. در مورد افراد دیابت نوع ۲ ، نگه داشتن سطح نرمال گلوکز پس از مصرف غذا نکته ی مهمی است، به این دلیل که اگر قند خون این افراد ناگهان بالا برود احتمال دچار شدن آن ها به عوارضی مثل سفت شدن عروق و بیماری های قلبی بالا می رود که می تواند منجر به مرگ گردد.

در مطالعات گذشته مشخص شده بود که خوردن سبزیجات یا پروتئین قبل از کربوهیدرات می تواند شیوه ای موثر برای سطح گلوکز و قند خون بعد از غذا باشد. در مطالعه ی اخیر ، ۱۱ بیمار با بیماری چاقی و دیابت نوع ۲ که متافرمین (دارویی که به کنترل سطح گلوکوز کمک می کند) مصرف می کردند ، یک هفته جداگانه غذا های مشابهی را با نظم متفاوتی مصرف کردند. محققان توانستند چگونگی تاثیر پذیری سطح گلوکز آن ها را مشاهده کنند و مورد مطالعه قرار دهند.

غذا ها شامل نان چباتا، آب پرتقال، سینه ی مرغ، سالاد گوجه و کاهو با سس کم چرب و بروکلی بخار پز با کره بود. سطح انسولین و گلوکز با خوردن کربوهیدرات در آخر و بعد از همه ی خوراکی ها، کاهش می یافت.

محققان ابتدا سطح گلوکز بیماران را در صبح اندازه گیری می کردند، که ۱۲ ساعت بعد از آخرین وعده غذایی آن ها بود. در روز اول تحقیق، به شرکت کنندگان گفته شد تا ابتدا در غذایشان کربوهیدرات استفاده کنند (نان چباتا و آب پرتقال)و بعد از آن یعنی ۱۵ دقیقه بعد پروتئین ، سبزیجات و چربی در غذایشان استفاده کنند. سطح گلوکز شرکت کنندگان ۳۰، ۶۰ و ۱۲۰ دقیقه بعد از صرف غذا اندازه گیری شد.

این آزمایش یک هفته بعد تکرار شد، این بار اولویت خورد غذا برعکس شد. ابتدا پروتئین ، سبزیجات و چربی، و ۱۵ دقیقه بعد کربوهیدرات. محققان دریافتند که وقتی که سبزیجات و پروتئین قبل از کربوهیدرات ها خورده می شود، سطح گلوکز بعد از ۳۰، ۶۰ و ۱۲۰ دقیقه، ۲۹ درصد ، ۳۷ درصد و ۱۷ درصد کمتر از زمانی که کربوهیدرات اول مصرف شود، خواهد بود. هم چنین هنگامی که شرکت کنندگان سبزیجات و پروتئین را اول استفاده کردند، انسولین به طور قابل توجهی کم تر شد.

نویسنده ارشد لوئیس آرون، پروفسور پزشکی کلینیکال در کالج پزشکی کرنل ویل می گوید:”بر مبنای این یافته ها، به جای این که به بیماران خود بگویید این چیز ها را نخورید، می توانید ترتیب خوردن این نوع غذاها را آموزش دهید”.

بر مبنای این یافته ها بیماران دیابت نوع ۲ قادرمی شوند تا تغییر اندکی در قند خون خود در طول روز داشته باشند، و مقدار انسولین لازم را کاهش دهد و به طور بالقوه تاثیر طولانی مدت تر ، مثبتی بر سلامتی آن ها دارد.

کربوهیدرات ها قند خون را در طول روز بالامی برند، ولی اگر به فردی بگویید گربوهیدرات نخورد-یا ناگهان مصرف آن ر ا کنار بگذارید- چنین کاری برایش دشوار خواهد بود. این مطالعه به شیوه ای آسان تر اشاره دارد که بیماران می توانند طبق آن قند خون و سطح انسولین خود را کاهش دهند.

Tags:

یک دیدگاه