محصولات آرایشی که نباید با دوستتان به اشتراک بگذارید

1

بسیاری از بیماری‌هایی که به آن ها دچار می‌شویم در اثر بی‌احتیاطی‌های‌مان است و یک بی‌دقتی کوچک ممکن است عواقب بسیار بدی برای ما داشته باشد. معمولا دوست‌های بسیار صمیمی از محصول آرایشی هم‌دیگر استفاده می‌کنند. حتی گروهی از دوستان دانشگاهی را می‌شناسم که پنج نفره از یک رژ لب استفاده می‌کنند.

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که دوستتان یکی از لوازم شما را بخواهد و به خاطر این که ناراحت نشود آن را در اختیار او قرار دهید. اما اگر خوب فکر کنید این کار علاوه بر این که سلامتی شما را به خطر می‌اندازد، برای دوست‌تان هم بسیار ضرر دارد. برای این که با عواقب استفاده مشترک از لوازم آرایشی آشنا شوید چند مورد مهم را بیان می‌کنم.

از به اشتراک گذاری لوازم آرایشی زیر جدا اجتناب کنید:

  • لوازم آرایش چشم

در صورتی که لوازم آرایش چشم مانند ریمل، خط چشم و … را به اشتراک بگذارید دچار التهاب ملتحمه یا کنژنکتیویت خواهید شد. ملتحمه یک لایه نازک و شفاف روی چشم است که منبع ورود باکتری ها و ویروس ها است و باعث انتقال عفونت و قرمزی چشم می‌شود. عوامل بسیاری منجر به این اتفاق می‌شوند و یکی از مهم‌ترین آن‌ها استفاده مشترک از لوازم آرایشی است.

  • رژ لب

استفاده از رژلب مشترک منجر به زخم های سرد(تب خال) روی لب ها و سرماخوردگی می‌شود. لب ها بیرونی ترین لایه پوست اپیدرمی را ندارند و این باعث می‌شود که مستعد بیماری های عفونتی مانند هرپس سیمپلکس و معمولا سرماخوردگی باشند.

  • قلم‌موهای آرایشی

اگر از قلموهای مشترک استفاده کنید ممکن است دچار عفونت پوستی شوید. اگر لوازم آرایشی بیش از ۵ یا ۶ ساعت روی پوست بماند، پوست دچار عفونت می‌شود. علاوه بر آن باکتری ها عاشق نقب زدن در برس ها یا قلموهای آرایشی هستند. و به سرعت منتقل می‌شوند اگر شما از قلموی آلوده فرد دیگری استفاده کنید صورت شما آلوده خواهد شد، سپس اگر قلموی شما هم به صورت تان بخورد قلموی شما هم آلوده خواهد شد.

  • تیغ

بدترین اتفاقی که ممکن است در صورت استفاده از تیغ یکسان(یا مثلا ریش تراش مشترک) ایدز یا HIV است. تیغ می‌تواند ویروس‌ها را از طریق خون و یا سایر مایعات بدن منتقل بکند. از طریق شکاف‌ها و یا خراش‌هایی که ممکن است در بدن شما ایجاد شود احتمالا دچار بیماری‌هایی از قبیل عفونت استاف، هپاتیت و حتی ایدز-اگر چه خیلی بعید است-شوید.

  • هر چیزی که داخل یک ظرف باشد

هر زمانی که کسی دست خود را در ظرف ماده آرایشی قرار می‌دهد تعداد زیادی میکروب از این طریق منتقل می‌شود. برای به حداقل رساندن آلودگی‌ها همواره دست‌های خود را تمیز کرده و سپس از آن ها استفاده کنید و از به اشتراک گذاشتن آن با دیگران پرهیز کنید.

  • دستگاه از بین برنده موی صورت

پس از پاکسازی صورت سلول‌های مرده پوست و چربی ها داخل دستگاه خواهند بود که باکتری‌ها از آن‌ها تغذیه می‌کنند. هر بار پس از استفاده از آن، آن را کاملا تمیز کرده و مجددا استفاده کنید و پس از سه ماه آن را تعویض کنید. دیگر لازم به گفتن نیست که استفاده مشترک از آن چقدر برای پوست شما خطرناک است.

Tags:

یک دیدگاه