علائم، درمان و پیشگیری بیماری برادیکاردی

DrLife_Template_Web

برادی کاردی (Bradycardia) یا کُندتَپشی به کاهش ضربان قلب به کمتر از ۶۰ عدد در دقیقه، یعنی کمتر از حد طبیعی گفته ‌می‌شود.

تعیین ضربان قلب با آزمایش خون، نوار قلب و یا یک مانیتور قلبی انجام می شود.برادی کاردی شدید (کمتر از ۳۰ ضربه در دقیقه) می تواند به یک وضعیت اضطراری منجر شود، که  به کمبود اکسیژن مغز و تشنج می انجامد.

تعداد ضربان قلب اکثر مردم ۶۰ تا ۱۰۰ ضربه در دقیقه است . اگر ضربان قلب شما کمتر از ۶۰ بار در دقیقه باشد ، شما دچار برادی کاردی شده اید. این در حالیست که ضربان آهسته قلب گاهی اوقات نرمال میباشد، به عنوان مثال بعضی از افراد بالغ سالم و ورزشکاران جوان دارای ضربان قلب کمتر از ۶۰ دقیقه هستند.

از آنجایی‌که پمپاژ قلب ورزشکاران بسیار قوی است، می‌تواند ضربان قلبشان کمتر باشد و یا در هنگام خواب، این ضربان کمتر باشد . اما در دیگر افراد ، برادی کاردی علامتی از یک مشکل در سیستم الکتریکی قلب است . این بدان معنی است که ضربان ساز طبیعی قلب به شکل طبیعی کار نمیکند و یا اینکه مسیر الکتریکی قلب دچار اختلال هست . بدین ترتیب قلب نمیتواند خون کافی به بدن برساند و این مورد می تواند تهدید کننده زندگی باشد .

علایم برادی‌کاردی (کاهش تعداد ضربان قلب)

در صورت طولانی شدن و یا عود این علایم حتما به پزشک مراجعه کنید :

 • خستگی مفرط
 • تنگی نفس (با حداقل فعالیت)
 • تعداد نبض کمتر از ۵۰ ضربه
 • سبکی سر
 • سنکوپ (از حال رفتن) یا پیش سنکوپ

علل ایجاد بیماری برادی کاردی 

بیماری هایی که به سیستم الکتریکی قلب صدمه میزند. از جمله : بیماری عروق کرونری ، حمله قلبی و بیماری های عفونی قلب چنان اندوکاردیت و میوکاردیت

تغییرات قلبی ناشی از بالا رفتن سن

بعضی از داروها که برای درمان مشکلات قلبی یا فشار خون بالا استعمال میشود ، مانند مسدود کننده های بتا (beta-blockers) ، آنتی آریتمیک و دیگوکسین . عارضه هایی که موجب تضعیف ایمپالس الکتریکی قلب میشوند ، داشتن سطح پایین تیروئید (هیپوتیروئیدیسم) و یا عدم تعادل الکترولیتی ، پتاسیم بیش از حد در خون

پیشگیری از بیماری برادی کاردی

برادی کاردی اغلب ناشی از یکی از بیماریهای قلبی است ، بنابراین در جهت سلامت قلب خود گام بردارید . از جمله :

 • کنترل کلسترول و فشار خون
 • خوردن غذای کم چرب و رژیم غذایی کم نمک
 • ورزش منظم
 • ترک سیگار
 • محدود کردن مصرف مشروبات الکلی
 • مصرف منظم داروهای تجویزی و پیگیری بیماری

افرادی که از pacemaker استفاده میکنند باید هنگام قرار گرفتن در اطراف میادین مغناطیسی یا الکتریکی قوی احتیاط کنند .

توجه داشته باشید که ورزش منظم یکی از راههای پیشگیری از برادی کاردی است.

برادی کاردی چگونه درمان می شود؟

اگر صدمه به سیستم الکتریکی قلب وارد شده باشد ، شما احتمالا نیاز به ضربان ساز (pacemaker) خواهید داشت . ضربان ساز دستگاهی است که در زیر پوست شما قرار داده میشود و کمک می کند تا تعداد ضربان قلب تصحیح گردد . افراد مسن تر از ۶۵ به احتمال زیاد به نوعی از برادی کاردی دچار میشوند که نیاز به یک ضربان ساز دارند .

اگر دارویی باعث اختلال در ضربان قلب شما میشود ، دکتر تان ممکن است دوز یا نوع دارو را تغییر دهد . اگر نمی توانید که مصرف دارو را متوقف کنید ، پس به ضربان ساز نیاز دارید. اگر مشکل پزشکی دیگری مانند کم کاری تیروئید یا عدم تعادل الکترولیتی مسبب کندی ضربان قلب باشد ، درمان آن مشکل ممکن است برادی کاردی را رفع کند .

Tags:

یک دیدگاه